2025 január 12

Squid Game – Kiderült: Valós eseményeken alapul a játék, itt a Videó

Az 1980-as években Dél-Korea hajléktalanoknak szánt „rehabilitációs otthona”, a Testvérek Otthona (Brothers Home), valójában egy kegyetlen internálótábor volt, amely a brutális bánásmód és a tömeges halálesetek miatt a Squid Game sorozat valós megfelelőjeként került a középpontba. A tábort a puszani hajléktalanok és kéregetők „rehabilitációjára” hozták létre, de valójában a dél-koreai diktatórikus rezsim az 1988-as szöuli olimpia előtt így akarta „megtisztítani” az utcákat.


A Testvérek Otthonának sötét oldala

A tábor létrehozása és célja

A Testvérek Otthona hivatalosan a hajléktalanok megsegítését célozta, de a valóságban az utcáról összefogott ártatlan emberek – köztük gyerekek – számára kényszermunka- és börtöntáborrá vált. Az állami támogatások sikkasztásával és az emberi jogok tömeges megsértésével működő intézmény több ezer áldozatot hagyott maga után.

Kegyetlenségek és kényszermunka

A rabok fejét leborotválták, számokat kaptak, és szigorú parancsnoki hierarchia alá kényszerítették őket. Brutális büntetéseket alkalmaztak, a „játékoknak” nevezett szadista verések rendszeresek voltak. A raboknak gyárakban kellett dolgozniuk, ahol a napi kvóták teljesítésének elmulasztása veréssel járt.


Az áldozatok élete és halála

Az áldozatok sorsa

Az Al Jazeera dokumentumfilmje szerint a rabok között alig 10% volt valóban hajléktalan. Sokan ártatlanul kerültek be, például gyerekek, akiket az utcáról raboltak el. A halálozások száma hivatalosan 657 volt, de a valós szám valószínűleg jóval magasabb.

Szexuális és fizikai erőszak

A rabok rendszeres szexuális zaklatásnak és fizikai bántalmazásnak voltak kitéve. A Testvérek Otthonában meghaltak holttesteit kutatási célokra adták el.


A felelősségre vonás hiánya

A vezetők büntetlensége

A tábor igazgatója, Park In-keun, és családja csak minimális büntetést kapott. Parkot mindössze 2,5 év börtönbüntetésre ítélték, majd később visszatérhetett a szociális szférába. A család az ellopott pénzből luxuskörülmények között élt Ausztráliában.

Nyilvánosság és igazságkeresés

Az áldozatok, mint Hahn Jong-seon, könyvek és dokumentumfilmek révén próbálnak igazságot keresni. A dél-koreai igazsági és megbékélési bizottság 2022-ben elismerte az állam felelősségét, de a család még élő tagjait nem vonták felelősségre.


Kapcsolat a Squid Game-mel

A Testvérek Otthonában történt borzalmakat gyakran hozzák párhuzamba a Squid Game sorozattal. Bár az író, Hvang Donghjok nem kötötte össze a történetet a valós táborral, a brutalitás és a kegyetlen hierarchia kísértetiesen hasonlít a fikcióra. A nyilvánosság figyelme talán segíthet az igazságszolgáltatásban és a történtek feldolgozásában.