2025 január 10

Pozsonyi kormánybiztosi találkozó- Mi lesz Bős- Nagymarossal?

Szerdán Pozsonyban immár ötödik alkalommal egyeztettek a Bős-Nagymarosi vízlépcső ügyében a téma magyar és szlovák kormánybiztosai. A megbeszélések célja, hogy mindkét fél számára megnyugtató megoldást találjanak a régóta húzódó kérdések rendezésére. Czepek Gábor, aki 2024 márciusa óta felelős az ügy kezeléséért a magyar kormányban, Peter Molda szlovák kormánybiztossal folytatott tárgyalásokat – számolt be róla az Energiaügyi Minisztérium (EM) hivatalos közösségi oldalán.

Hágai ítélet és a tárgyalások jelentősége

A hágai Nemzetközi Bíróság 1997-es ítélete óta kötelezi a feleket arra, hogy tisztázzák a nagymarosi építkezés 1989-es felfüggesztése óta fennálló nézetkülönbségeket. Az ítélet értelmében a cél a Duna vízhozamának megosztására és az energetikai együttműködésre vonatkozó közös megoldás kidolgozása. A mostani tárgyalások keretében ezek a kérdések kerültek előtérbe, különös tekintettel a bősi erőmű által termelt áram átvételi árára, ahol már érdemi előrelépés történt.

Szakmai találkozók és a kormányközi együttműködés

Czepek Gábor kinevezése óta rendszeresek a szakmai egyeztetések a két ország szakértői között. A folyamatos tárgyalások nemcsak a szakmai kapcsolatokat mélyítik, hanem a két szomszédos ország közötti jó viszonyt is erősítik. A dinamikus megbeszélés-sorozat erős alapot teremt egy régóta esedékes megállapodás eléréséhez, amely mindkét fél számára kölcsönösen előnyös lehet.

Kilátások a 2025-ös megállapodásra

A rendszeres találkozóknak köszönhetően 2025-ben minden eddiginél nagyobb az esély a hosszú ideje húzódó jogvita rendezésére. Az idei első fordulóban elért eredmények bizakodásra adnak okot, és a február elején esedékes miniszteri szintű egyeztetés újabb fontos lépés lehet a végleges megállapodás felé.

Következő lépések

A szakértői egyeztetések februárban folytatódnak, ahol a tárgyaló felek miniszteri szinten ülnek össze. A cél, hogy az eddig elért előrelépéseket továbbvigyék, és konkrét, mindkét fél számára kedvező megoldásokat dolgozzanak ki a vitás kérdésekre, különös tekintettel az energetikai és vízgazdálkodási ügyekre. Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint a megbeszélések során továbbra is a konstruktív együttműködés lesz az irányadó.

Címlapkép forrása: Shutterstock