2025 január 10

Menekülési hullám kezdődik Kínában- Az elit kivándorol?

Kína gazdasága számos komoly kihívással néz szembe, amelyek hatással vannak mind a hétköznapi fogyasztókra, mind pedig az ország gazdagabb rétegeire. Donald Trump választási győzelme után a magasabb amerikai vámok kilátásba helyezésével Kína nemcsak nemzetközi kereskedelmi feszültségekkel, hanem belső gazdasági problémákkal is küzd. A gazdasági problémák következtében egyre több, gazdag kínai választja a külföldre költözést, ami tovább súlyosbítja az ország gazdasági helyzetét.

Kínai gazdaságélénkítési csomag célja

A kínai kormány a gazdaságélénkítés érdekében több intézkedést vezetett be, például támogatásokat biztosítanak az energiahatékony járművek és háztartási eszközök vásárlásához, melyek eredményeként milliós nagyságrendű cserék történtek. A következő évben újabb intézkedések, például digitális eszközökre vonatkozó támogatások is várhatóak, ami a lakossági fogyasztást hivatott ösztönözni. Az ipari gépek modernizálására indított programok célja a gazdasági növekedés felpörgetése, miközben a helyi hatóságokkal szembeni visszaélések visszaszorítására új szabályok lépnek életbe. Az önkényes ellenőrzések és vagyonelkobzások szigorítása révén a vállalkozások védelmét is igyekeznek biztosítani.

Gazdasági nehézségek a szakértők szerint

A kormányzat célzott lépéseket tett a gazdaság stabilizálására. Az állami tervhivatal vezetője márciusra tervezi bejelentést a hosszú távú kötvényprogram részleteivel kapcsolatosan. A kínai jegybank a jüan árfolyamának stabilizálására összpontosít, mivel a valuta már 16 éves mélypontra süllyedt. A nemzetközi kereskedelemben tovább bő a festültésg. .

A jüan gyengülése előnyös lehet az export számára, de nem kívánt következményekkel járhat a nemzetközi pénzügyi kapcsolatok terén.

A gazdagok elvándorlása: a gazdasági problémák jele

Kína gazdasági nehézségei nemcsak a középosztályt és a vállalatokat érintik, hanem különösen a tehetősebb réteget is. A Henley & Partners legfrissebb jelentése szerint 2022 óta mintegy 13 800 gazdag kínai döntött úgy, hogy elhagyja az országot. Ez a tendencia egyértelmű jele annak, hogy a gazdasági válság nemcsak a hétköznapi embereket, hanem az elit réteget is sújtja.

A tehetős kínaiak, akik hagyják el hazájukat, gyakran gazdaságilag stabilabb országokban helyezik el vagyonukat, amivel további nyomást gyakorolnak a jüan árfolyamára és a tőkeáramlásra. Az elvándorlás fokozódása a politikai és gazdasági környezet kiszámíthatatlansága miatt következhet be, hiszen a Kínában jelenleg tapasztalható gazdasági visszaesés, a szigorú állami szabályozás és az ingatlanpiaci válság mind hozzájárulnak az általános bizonytalansághoz.

A gazdasági problémák egyre szélesebb körben érzékelhetőek, és a gazdagok elvándorlása hosszú távon súlyos következményekkel járhat. A pénzügyi elitéletű csoportok távozása gyengítheti a belső befektetéseket és fokozhatja a gazdasági növekedés lassulását. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy a gazdasági kihívások nemcsak az alacsonyabb jövedelműeket érintik. A problémák a leggazdagabb kínaiak számára is komolyak.

Kína előtt álló jövő: mi vár a gazdaságra?

A kínai kormány, miközben folytatja a gazdasági ösztönző lépések végrehajtását, szembesül a globális és belső gazdasági problémák hatásaival, és a következő években fontos kérdés lesz, hogy képes lesz-e megfelelően reagálni az egyre súlyosbodó kihívásokra. A külföldre költöző gazdagok és a gazdasági növekedés lassulása további bizonytalanságot hozhat a jövőben. A kínai gazdaság a globális hatalmi harcok és a nemzetközi gazdasági kapcsolatok változására koncentrál.

Kína gazdaságának stabilizálásához és növekedéséhez tehát minden bizonnyal új és átfogó gazdaságpolitikai lépések szükségesek, de hogy ezek valóban képesek lesznek-e helyreállítani a gazdaság korábbi lendületét, az egyelőre még kérdéses.

Címlapkép forrása: Shutterstock