Másfél évszázados édes korszak ért véget az ukránok döntésével
Végleg lehúzta a rolót a Bonbonetti budapesti édességgyára, amely közel százötven éves múltra tekintett vissza. A tulajdonos az ukrán Roshen Corporation veszteséges működésre és elavult infrastruktúrára hivatkozva döntött a bezárás mellett.
Az utolsó évek árnyékában
A Bonbonetti gyárában 2023 áprilisa óta már nem folyt termelés, a berendezések egy részét az ukrajnai Vinnicijába szállították, míg más eszközöket teljesen leállítottak. Az Opten nyilvántartása szerint a gyár éves árbevétele mindössze 3,3–3,5 millió euró között mozgott, amely nem fedezte a működési költségeket.
Történelmi múlt, elmaradt modernizáció
A budapesti Vágóhíd utcában található üzemet 1868-ban alapították, és utoljára az 1930-as években modernizálták. A városi környezet és az infrastruktúra elavultsága miatt a gyár bővítése vagy korszerűsítése nem volt megoldható. A Roshen Corporation ezért úgy döntött, hogy a magyarországi termelés végleg leáll- adta hírül az ukrán Interfax hírügynökség.
Egy globális vállalat nehézségei
A Roshen Corporation, a világ 27. legnagyobb édességgyártója, Ukrajnában, Litvániában és korábban Magyarországon is rendelkezett gyárakkal. A Bonbonetti bezárásával a magyar gyártás teljesen megszűnt. A cég pénzügyi helyzete az utóbbi években romlott: 2022-ben 984 ezer hrivnyás nettó veszteséget könyvelt el, míg egy évvel korábban még 25,779 millió hrivnyás nyereséggel zártak.
A bezárás következményei
A Bonbonetti bezárása egy korszak végét jelenti, amely nemcsak a budapesti édességgyártás történetében, hanem a magyar ipar múltjában is jelentős mérföldkő. A gyár elhagyása szimbolikus, hiszen egy másfél évszázados tradíció zárult le.
Címlapkép forrása: Shutterstock