2025 január 06

Gázválság Európában: Soha nem látott árrobbanás az orosz gáz leállása után

Rekordáron a gáz nagykereskedelmi ára, miután leállt az oroszországi szállítás Ukrajnán keresztül. A lejárt tranzitmegállapodás a két ország között gázválságot okozhat. Az árak 2023 októbere óta nem voltak ilyen magasak. – olvasható a The Guardian oldalán.

Rekordáron az orosz gáz. Fotó: Shutterstock

Az orosz gázszállítások leállása és következményei

Újév napján, a hajnali órákban megszűnt az orosz gázszállítás Európába Ukrajna területén keresztül. Ez a helyzet azonnali alternatívák hiányában aggodalmat váltott ki a tárolók gyorsabb kiürülése miatt. A földgáz ára tizennégy hónapja nem látott szintre emelkedett. A februári szállítási árak Hollandiában 4,3%-kal emelkedtek, mielőtt enyhe korrekció után 49,83 euróra mérséklődtek megawatt óránként. – írta a Bloomberg.

A konfliktus és az energiaellátás helyzete Európában

Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus eszkalálódása a tárolók feltöltöttségi szintjének 2021 óta nem látott gyors csökkenéséhez vezetett. A 2022-es orosz invázió jelentős energiapiaci hatásokkal járt, megemelve a gázárakat, és az energiaszámlák drasztikus növekedéséhez vezetett, amely a háztartások támogatását is szükségessé tette.

Ukrajna és a tranzitmegállapodás vége

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva egyik legnagyobb vereségének nevezte a tranzitmegállapodás végét. Az orosz gáz évtizedekig áramlott Ukrajnán keresztül egy szovjet építésű vezetéken, amely Szudzsában kezdődött és Szlovákia nyugati határán ért véget.

Európa válaszút előtt

German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter történelmi jelentőségűnek nevezte az útvonal elvágását, amely szerinte arra kényszeríti az európai országokat, hogy fokozzák függetlenedésüket az orosz gáztól. Ugyanakkor az orosz Gazprom szerint a szállítás megszűnése Moldova szakadár régiójában azonnali áramkimaradáshoz vezetett.

Nemzetközi reakciók és gazdasági hatások

Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico szerint az intézkedés súlyos hatással lesz az EU-ra, míg az Orosz Föderációra kevésbé. A Deutsche Bank elemzői rámutattak, hogy bár a gázárak még mindig alacsonyabbak a 2022-es szinthez képest, az európai gáztárolók az elmúlt három év legalacsonyabb év végi szintjén zártak, ami tovább növeli az inflációs nyomást.

Ez az eseménylánc jelentős kihívásokat állít az európai energiapolitika és a regionális stabilitás elé, miközben az alternatív energiaforrások keresése kulcsfontosságúvá válik.

Címlapkép forrása: Shutterstock