2025 január 04

705 ezres minimálbér a szakképzésben – Mit hoz az új államtitkár?

Új államtitkár a szakképzés élén

Pálmai Gergely 2025. január 1-jétől a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkáraként folytatja munkáját. A jogász végzettségű szakember jelentős tapasztalatokkal rendelkezik a szakképzés területén, korábban a Szakképzési Szabályozási és Intézményirányítási Főosztály vezetőjeként dolgozott. Nevéhez fűződik számos sikeres szakképzési fejlesztés, amelyet új pozíciójában tovább kíván erősíteni.

Szakképzési fejlesztések 2024-ben

Magyarország mára szakképzési nagyhatalommá vált, amelyben kiemelkedő szerepet játszott a 2020-ban indított intézményfejlesztési program. Ennek keretében 2024-ben is jelentős beruházások valósultak meg, összesen 96 milliárd forint értékben. Országszerte 18 szakképzési centrum 31 intézményének 34 helyszínén folytak fejlesztések, amelyek célja a 21. századi elvárásoknak megfelelő oktatási környezet megteremtése.

Több diák választotta a szakképzést

2024-ben a szakképzés iránti érdeklődés tovább nőtt: mintegy 325 ezer tanuló kezdte meg a tanévet. A szakképzés vonzerejét növeli, hogy a diákok ösztöndíjban részesülnek, később pedig munkabérhez és egyéb támogatásokhoz, például munkáshitelhez jutnak.

Az oktatók béremelése: Történelmi lépés a szakképzésben

2025 januárjától átlagosan 21,2 százalékkal nő a szakképzésben dolgozó oktatók bére. A legalacsonyabb oktatói bér így eléri a havi 705 ezer forintot, ami a 2020-as szinthez képest 2,5-szeres növekedést jelent. Ez a béremelés nemcsak a szakma vonzerejét növeli, hanem hozzájárul az oktatás színvonalának emeléséhez is.

Béremelési tervek és hatások

Az emelkedő bérek mellett az oktatók számára biztosított továbbképzési lehetőségek is kiemelt figyelmet kapnak, hogy lépést tudjanak tartani a gyorsan változó munkaerőpiaci igényekkel. Az intézkedések célja, hogy a szakképzés még vonzóbb karrierlehetőséget kínáljon a pedagógusok számára.

Az államtitkári pozíció megüresedése és Pálmai Gergely kinevezése

A szakképzésért felelős helyettes államtitkári pozíció Pölöskei Gáborné nyugdíjba vonulásával üresedett meg 2024 októberében. Pálmai Gergely kinevezése lehetőséget nyújt arra, hogy a szakképzésben elért eddigi sikerekre alapozva új szintre emelje a rendszer hatékonyságát és eredményességét.

Szakképzési kilátások 2025-re

A jövő évre tervezett fejlesztések középpontjában az oktatási infrastruktúra modernizációja és a digitális eszközök további integrációja áll. A szakképzési reformok várhatóan tovább növelik a diákok számát, és hozzájárulnak Magyarország gazdasági versenyképességének erősítéséhez.