Brüsszeli elvárásoknak megfelelve: Magyarország hároméves bérmegállapodást írt alá!
Zöld-Nagy Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács (NGTT) csütörtöki ülésén bejelentette, hogy Magyarország gyakorlatilag már korábban megfelelt az uniós minimálbér-konzultációra vonatkozó irányelveknek. A napokban aláírt hároméves bérmegállapodás ennek megfelelően készült el, különös figyelemmel az uniós elvárásokra.
Uniós irányelvek és a kollektív szerződések kiterjesztése
Az európai uniós irányelvek között kiemelt helyet foglal el a kollektív szerződések lefedettségének növelése, amely jelenleg a magyar munkavállalók mindössze 20%-át érinti. Az EU célja, hogy ez az arány 80%-ra növekedjen. Ennek érdekében a magyar kormány jövőre cselekvési tervet készít a szociális partnerek bevonásával.
A bérmegállapodás főbb elemei
A bérmegállapodás mind a kormány, mind a munkáltatók és munkavállalók oldaláról vállalásokat tartalmaz. A kormány elkötelezte magát amellett, hogy figyelemmel kíséri a gazdasági helyzetet, és dolgozik a munkát terhelő költségek csökkentésén. Emellett a munkáltatók számára támogatást nyújt az új gazdaságpolitikai akcióterv keretében.
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke hangsúlyozta, hogy a megállapodás olyan kompromisszumot teremtett, amely figyelembe veszi a vállalkozások teherbíró képességét, ugyanakkor lehetőséget biztosít a bérek reálértékének növelésére. A cél, hogy 2025-ben legalább 5%-os reálkereset-növekedést érjenek el egy 3,2%-os infláció mellett.
Jövőbeli gazdasági kilátások
Zöld-Nagy Viktória optimistán nyilatkozott a 2025-ös gazdasági várakozásokról, amelyek a 2024-es nehézségeknél lényegesen pozitívabbak. Az országban számos nagyvállalati beruházás indul, amelyek hozzájárulnak a termelékenység és hatékonyság növeléséhez, lehetővé téve a megemelt bérek kigazdálkodását.
Nemzetközi együttműködések és fenntartható növekedés
Az NGTT soros elnöke, Cser Ágnes bejelentette, hogy előkészítés alatt áll az együttműködés az olasz partnerszervezettel, valamint folyamatban van a magyar és a kínai társadalmi és gazdasági tanács közötti kapcsolatok megerősítése. Báger Gusztáv elismerő oklevelet kapott a Fenntartható Növekedési Index című tanulmány bemutatásáért a sanghaji közgyűlésen.