Rekordok után mélyrepülés: mi történt a svájci óraexporttal?
A svájci óraipar továbbra is nehézségekkel küzd: októberben az export éves szinten 2,2 százalékkal csökkent, mindössze 2,343 milliárd svájci frankra. A svájci óraipari szövetség (FHS) jelentése szerint az eladások különösen Kínában és Hongkongban estek vissza drasztikusan, míg néhány más piacon, például Japánban és az Egyesült Államokban emelkedtek.
Csökkenő eladások Ázsiában
Kína, a svájci órák egyik legfontosabb piaca, 39 százalékos visszaesést produkált októberben, míg Hongkongban az eladások 15 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest. Ez különösen aggasztó a svájci gyártók számára, mivel e két piac adja az eladások 14 százalékát. Az ázsiai piacok visszaesése mögött részben a gazdasági bizonytalanság, részben az új generációk változó fogyasztási szokásai állhatnak.
Növekedés az Egyesült Államokban és Japánban
Ezzel szemben az Egyesült Államokban és Japánban a svájci órák iránti kereslet jelentősen nőtt. Októberben az USA-ban 11 százalékkal, Japánban pedig 20 százalékkal emelkedtek az eladások. Az amerikai piac az eladások 18 százalékát, míg Japán 8 százalékát adta, ezzel ellensúlyozva az ázsiai piacok gyengülését.
Luxusórák viszik a prímet
A drága, 3000 frank feletti (1,3 millió forint) karórák iránti kereslet továbbra is stabil maradt, eladásaikból származó bevétel 1,7 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a közép- és alsókategóriás órák esetében komoly visszaesés tapasztalható: az 500 és 3000 frank közötti árkategóriában 21 százalékos, míg az 500 frank alattiak esetében 9,4 százalékos csökkenést regisztráltak. Ez is rámutat arra, hogy a luxusórák továbbra is tartják értéküket, míg az olcsóbb modellek egyre kevésbé kelendőek.
Tíz hónapos mérleg: tovább tart a negatív tendencia
Az idei év első tíz hónapjában Svájc 21,5 milliárd frank értékben exportált órákat, ami 2,6 százalékos csökkenést jelent 2023-hoz képest. Az adatokból világosan látszik, hogy a svájci óraipar, amely tavaly rekordértékű, 26,7 milliárd frankos exportot ért el, idén nem tudja tartani a növekedési ütemet.
Kilátások és kihívások
A svájci óragyártók előtt álló kihívások nemcsak a gazdasági környezetből, hanem a változó fogyasztói preferenciákból is fakadnak. A digitális órák és okoseszközök előretörése, valamint az új generációk környezettudatossága mind hatással vannak az iparágra. Az amerikai és japán piacokon tapasztalható növekedés azonban reményt adhat a gyártóknak, hogy új stratégiákkal alkalmazkodjanak a változó világhoz.