2024 november 14

Erre figyelj a héten!

A héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az ipari és az építőipari termelésről közöl adatokat, emellett a fogyasztói árak októberi alakulásáról is kiadják a statisztikát. A Pénzügyminisztérium (PM) pedig a büdzsé októberi számait teszi közzé.

A PM hétfőn hozza nyilvánosságra gyorstájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének október végi helyzetéről. A költségvetés szeptember végén 234,2 milliárd forint többlettel zárt, ami minden idők második legkedvezőbb szeptember havi mutatója. Szeptember végéig az államháztartás központi alrendszere 2623,5 milliárd forint hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2607,9 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 186,8 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 202,4 milliárd forintos hiányt mutattak.

Kedden teszi közzé a KSH a fogyasztói árak októberi adatát. Szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek, ezen belül a járműüzemanyagok 3,7 százalékkal olcsóbbak lettek.

Az ipari termelés részletes adatai is érkeznek

Szerdán közli a KSH második becslése alapján a szeptemberi ipari termelés részletes adatait. Szeptemberben az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás augusztushoz viszonyítva 0,7 százalékkal mérséklődött. 2024 szeptemberében a feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene. Az év első kilenc hónapjában az ipari termelés 4,3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.

Csütörtökön az építőipar szeptemberi teljesítményéről közölnek adatokat. Augusztusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 6,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építése 3,2, az egyéb építményeké 10,2 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,1 százalékkal kisebb volt a júliusinál. Az új szerződések volumene 19,6 százalékkal esett vissza. Az épületeké 27,1, az egyéb építményeké 11,1 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. Az építőipari vállalkozások augusztus végi szerződésállományának volumene 22,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit. Az év első nyolc hónapjában az építőipari termelés volumene 1,8 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz mérten.

Képek forrása: Shutterstock