Globális gazdasági földrengést okozhat Trump új kormányzása?
Donald Trump Kamala Harris felett aratott győzelme történelmi visszatérést jelent a Fehér Házba, ami várhatóan jelentős hatással lesz a globális gazdaságra. Trump floridai győzelmi beszédében kijelentette, hogy „példa nélküli és erőteljes felhatalmazással” indul „Amerika aranykora”.
Trump kampányígéretei közé tartozik a vámok emelése, adócsökkentés, dereguláció és a globális egyezményekből való kilépés. A szakértők szerint nehéz pontosan megjósolni, hogy Trump mennyiben fogja megvalósítani ezeket az intézkedéseket, de bármely lépésének egyértelmű következményei lesznek világszerte.
Lizzy Galbraith, az Abrdn eszközkezelő politikai közgazdásza elmondta, hogy a Kongresszus szerepe döntő lesz ebben. „Ha Trump teljes kongresszusi támogatást élvez, ahogyan azt várjuk, nagyobb szabadsága lesz az adócsökkentési és deregulációs tervei végrehajtására.”
Trump kedvenc szava: Vám
Trump korábban „a legszebb szónak” nevezte a „vám” szót, és azt sugallta, hogy minden importált termékre 20%-os vámot vetne ki, míg a kínai termékekre akár 60%-ot, a Mexikóban gyártott járművekre pedig 2000%-ot is kivethetne. Az Európai Unióval kapcsolatban kijelentette, hogy „nagy árat” fognak fizetni azért, mert nem vásárolnak elég amerikai árut.
Európa: Az egyik legnagyobb vesztese lehet Trump új elnökségének
Európában a Trump-adminisztráció visszatérése aggodalomra ad okot. Az Oxford Economics globális makrokutatási igazgatója, Ben May, szerint Trump radikális vámtervei hosszú távon jelentős hatással lennének a világgazdaságra és a kereskedelmi egyensúlyra.
A Signum Global Advisors szerint az EU a legnagyobb vesztese lehet a Trump-korszaknak, köszönhetően a kereskedelmi feszültségeknek és Trump azon törekvésének, hogy az Egyesült Államokat vonzóbbá tegye a tőkebefektetések számára.
Ázsia: Kínai gazdasági stimulus és politikai bonyodalmak
Ázsiában, különösen Kínában, Trump visszatérése „rossz hír”, és várhatóan növeli a piacok volatilitását. A Macquarie Group elemzői szerint Kína gyorsított gazdasági ösztönző intézkedésekkel ellensúlyozhatja Trump agresszív vámstratégiáját.
Mitchell Reiss, amerikai diplomata szerint Trump újabb vámemelést tervez Kínával szemben. Az előző Trump-kormányzat is „Kína-ellenes héjákkal” volt tele, és ez az új ciklusban sem változik majd jelentősen.
Trump második ciklusa komplex kapcsolatok elé állítja az Egyesült Államokat és partnereit, és minden jel arra mutat, hogy újabb „gazdasági háború” küszöbén állunk.