Trump vs. Harris – így áll a mindent eldöntő csata
Ma, 2024. november 5-én az Egyesült Államok polgárai az urnákhoz járulnak, hogy eldöntsék, ki lesz az ország következő elnöke: a republikánus Donald Trump vagy a demokrata Kamala Harris. A választás tétje óriási, hiszen mindkét jelölt győzelme történelmi jelentőségű lenne. Trump, aki már betöltötte az elnöki posztot, visszatérhetne a Fehér Házba, míg Harris az első női és színes bőrű elnökként írhatná be nevét a történelembe.
Trump és Harris fej-fej mellett a közvélemény-kutatásokban
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a verseny rendkívül szoros. A Portfolio.hu november 5-i cikke szerint a csatatérállamokban egyik jelölt sem vezet egyértelműen, így bármelyikük győzelme lehetséges. A New York Times és a Siena College utolsó közvélemény-kutatásai szerint Kamala Harris alelnök új erőt mutat Észak-Karolinában és Georgiában, miközben Donald Trump korábbi elnök Pennsylvaniában elveszítette, Arizonában pedig megtartotta az előnyét.
Érdekesség, hogy november elején az elvileg stabilan republikánus Iowa államból napvilágot látott egy közvélemény-kutatás, mely szerint ott Kamala Harris vezet. A demokrata jelölt támogatottsága a felmérés szerint 47 %-on áll, Trump pedig csak 44 %-ot kapna. Mindez azért érdekes, mert az Iowa állambeli közvélemény-kutatások igen pontosnak szoktak bizonyulni.
Az elektori rendszer szerepe a választásban
Az amerikai elnökválasztás sajátossága, hogy nem a közvetlen szavazatok száma dönt, hanem az elektori kollégium. Az 538 elektor közül legalább 270 támogatását kell megszereznie a győzelemhez. Minden állam meghatározott számú elektort delegál, amely arányos a lakosság számával. A legtöbb államban a „győztes mindent visz” elv érvényesül, vagyis az adott államban legtöbb szavazatot szerző jelölt kapja az összes elektori szavazatot. Ezért különösen fontosak a csatatérállamok, ahol a verseny kimenetele bizonytalan, és amelyek döntő szerepet játszhatnak a választás végső eredményében.
A mai nap végére kiderül, hogy az amerikaiak Donald Trumpot választják-e újra, vagy Kamala Harris lesz az első női elnök az Egyesült Államok történetében. A szoros verseny és a választási rendszer sajátosságai miatt az eredmény akár meglepetéseket is tartogathat.
Címlapkép forrása: Shutterstock