Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

Több tízezer rakodómunkás sztrájkol az USA kikötőiben

Az Egyesült Államok importjának mintegy felét bonyolító tengeri kikötőkben kezdett sztrájkot több tízezer rakodómunkás kedden, jobb munkafeltételeket és magasabb béreket követelnek.

A keleti partvidéken és a Mexikói-öbölben működő 36 kikötő gyakorlatilag leállt, mert lejárt a szakszervezet átfogó 6 éves szerződése, és nem sikerült új megállapodást kötni a munkaadókat tömörítő Egyesült Államok Tengeri Szövetségével (U.S. Maritime Alliance). A munkabeszüntetést a dokkmunkásokat tömörítő egyik meghatározó szakszervezet, a Dokkmunkások Nemzetközi Egyesülete (International Longshoremen’s Association) kezdeményezte, amelynek 45 ezer tagja nem vette fel a munkát. Több mint 70 százalékos béremelést követelnek a következő hosszú távú szerződés időtartama alatt, további juttatásokat szeretnének, a kikötői automatizálás korlátozása mellett, ami a munkahelyek számának csökkenését jelentené – ismertette a távirati iroda.

A munkaadók hétfőn, a sztrájk elkerülése érdekében 50 százalékos béremelést tartalmazó javaslatot tettek, de ezt a szakszervezetek nem fogadták el. A Dokkmunkások Nemzetközi Egyesülete legutóbb 1977-ben folyamodott a munkabeszüntetés eszközéhez. A sztrájk naponta több milliárd dollár kárt okoz az amerikai gazdaságnak. Az ellátási láncok akadozásához vezethet, ami az egész országban érzékelhető következményekkel járhat a közelgő ünnepi szezonban. Az amerikai Kereskedelmi Kamara (U.S. Chamber of Commerce) hétfőn Joe Biden elnök beavatkozását kérte. Azt várják az elnöktől, hogy éljen a Taft-Hartley törvény adta jogával, állítsa le a sztrájkot, kötelezze tárgyalásra a feleket.

Joe Biden azt közölte, hogy nem áll szándékában beavatkozni a munkaadók és a munkavállalók vitájába. Előzőleg az adminisztráció megpróbált közvetíteni a bérvita megoldása érdekében.