2024 december 24

Infláció – így védd meg azonnal a félretett pénzed!

A 2022-es év talán legnyomasztóbb gazdasági folyamata az infláció volt a fejlett világ legnagyobb részén. Ez alól Magyarország sem volt kivétel, évtizedek óta nem látott szintet ütött meg a pénzromlás üteme. Bár van esély a közelgő fordulatra, nem leszünk túl egyhamar az árak rohanásán. Éppen ezért kulcsfontosságú, hogy megóvjuk megtakarításainkat.

Újra jön az inflációs adat

A legutóbb, január elején közzétett inflációs adatból tudjuk, hogy 2022 decemberében átlagosan 24,5 %-kal volt drágább a fogyasztói kosár, mint egy évvel korábban. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számításai szerint tehát 12 hónap leforgása alatt majdnem negyedével került többe az élet Magyarországon. Több, mint 20 éve nem látott mértékű tehát a pénzromlás. 2022-ben átlagosan 14,5 %-kal nőttek az árak 2021 egészéhez képest, ami szintén nagyon magas szám.

Pénteken közli a KSH a januári inflációt. Virág Barnabás, a jegybank alelnökének legutóbbi nyilatkozata szerint emelkedhet még januárban az éves infláció. Amellett, hogy valószínűleg ismét rendkívül magas lesz a ráta éves összevetésben, az előző hónaphoz is fontos lesz majd viszonyítanunk. Jó pár hónapokig magas marad ugyanis az infláció még az alacsonyabb bázis miatt, hogyha az egy évvel korábbi időszakhoz mérten nézzünk. A forint erősödése ugyanakkor jótékonyan hathat.

Akkor viszont így is kialakulhat a fordulat, amennyiben például februárban januárhoz képest már kisebb mértékben nőttek az árak. A fogyasztók számára pedig leginkább ez az adat lehet érdekes; a boltokban ugyanis azt tapasztaljuk meg, hogy az előző hónaphoz képest mennyivel több pénzt kell otthagynunk ugyanazon termékkosárért.

Megtakarítás vs. infláció

A napi életvitelhez szükséges termékek, szolgáltatások áremelkedését maximum spórolási, takarékossági szokásokkal tudjuk egyedileg csökkenteni. A már meglévő megtakarításaink esetén viszont most kiemelten fontos, hogy ne nézzük tétlenül, ahogy értéküket vesztik. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendszeresen közölt adatai szerint még mindig ezermilliárdokat tart a lakosság készpénzben, illetve látra szóló betétben.

mnb
A jegybank adatai alapján imádják a magyarok a készpénzt

A 20 % feletti infláció miatt ezen megtakarítások reálértéke folyamatosan csökken, holott például állampapírok vásárlásával ezen hatás nagyobb része elkerülhető lenne. Aki kockázatmentes befektetést szeretne, annak jó megoldás lehet a 16 %-os kamatozással is vásárolható Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), ami ráadásul mindig az éves infláció felett fog kamatot fizetni. Ha készpénzben takarékoskodunk tovább, akkor a magas kamatoktól elesünk. Érdemes természetesen tájékozódni minden elérhető lehetőségről, az állampapírok esetében ezt legegyszerűbben az alábbi weboldalon tehetjük meg.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!