Ezt a háborút már Európa nyerheti
A Kremlin számításai szerint az ukrajnai inváziónak már régen véget kellett volna érnie. Ehelyett a szakértői vélemények szerint Oroszország inváziója a katonai inkompetencia egyik leglátványosabb példájává vált Szaddám iraki hadseregének 2003-as összeomlása óta. Itt viszont nem egy szuperhatalom győzött le egy szankciók által megtört kisebb hadsereget. Bár az ukránok még nem győztek és az oroszokon sem látszik a feladás gondolata, biztosan nem egy elhúzódó háború volt Putyin terve, amelybe a nyugati nagyhatalmak is beszállnak. Nemcsak a modern fegyverek áramlanak Ukrajnába, megnehezítve az oroszok dolgát, hanem a gazdasági háború frontján is sorozatlövéseket adnak le a nyugati országok szankciók formájában. A világháború elkerülése érdekében a nyugat a szankciókkal harcol, és teszi ezt teljes erőbedobással. Bár az elején saját magát hozta ezzel rosszabb helyzetbe, a szükséges radikális változásokat az energiaimportjában meg kellett hoznia. Most azonban a meleg időjárásnak és felkészültségnek köszönhetően a legkomolyabb veszély – az orosz gáz hiánya – egyelőre elhalványulni látszik. Közeledünk a háború 365. napjához, és ezzel együtt várhatóan a tizedik szankciós csomag is érkezik majd.
Az oroszok terve összeomlani látszik és a szövetségesei sem könnyítik a helyzetet
Oroszország energiaforrásait használta fegyverként, hogy nyomást gyakoroljon Európára. Abban bíztak, hogy a magas energiaárak Európában, valamint a kedvezményes árak a nyugat-ellenes országoknak, majd térdre kényszerítik az uniót főleg, hogy a tél közeledtével az otthoni fűtési és ipari energiaigények jócskán megugranak. Európa azonban a feljegyzések alapján egyik legmelegebb téli időjárását élvezhette.
A sebesség, amellyel Európa képes volt megtalálni az alternatív energiaforrásokat, és nagymértékben leválasztotta magát az orosz behozatalról, sok orosz vezető számítását is keresztbe húzta. Ezzel egyre kevesebb forrást biztosítva Moszkva háborús szerkezetének finanszírozására. Ahogy csökken az infláció nyugaton és Európa átalakítja energiapolitikáját, az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók csak súlyosabbá és károsabbá válhatnak. Az oroszoknak nem lesz könnyű dolga az európai piac helyettesítésében. Peking „korlátok nélküli barátsága” is ott tart, hogy 30-40 százalékos kedvezménnyel vásárolja az orosz olajat.
Forrás: forbes.com