2024 november 19

Átadták Kína és egyben a világ második legnagyobb vízierőművét

Ez Kína és egyben a világ második legnagyobb vízi alapú villamosenergia-termelő üzeme. A 72 órás próbaüzem befejeztével az utolsó termelőegységet is a hálózatba integrálták, és az erőmű megkezdte az áramtermelést – közölte a kínai állami televízió.

A Jangce folyó felső szakaszán épült Pajhotan a délnyugat-kínai Jünnan és Szecsuan tartomány határán található. A 2017-ben megkezdett és nemrég befejezett gigantikus beruházás becsült összköltsége meghaladta a 24 milliárd dollárt (9 ezer milliárd forint). A 289 méter hosszú és 16 termelőegységből álló Pajhotan 62,44 milliárd kilowattóra villamos energiát fog termelni évente, ami csaknem 75 millió ember éves energiafelhasználását biztosítja. Az erőmű működésével párhuzamosan 90 millió tonnával kevesebb szénre lesz szükség a kínai gazdaságban, és mintegy 250 millió tonnával tudják csökkenteni a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét. „A Pajhotan működése új fejezetet nyit az ember és a természet közötti harmonikus együttélésében” – hangsúlyozta Lej Mingsan, a projektfejlesztő cég elnöke. Ismertetése szerint a Hejsuj folyó élővilágának ökológiai helyreállítása mellett a Jangce felső szakaszán egy természetes ökológiai gátat építettek, amelyet réteges befogadó létesítményekből és botanikus kertekből alkottak meg – ismertette a távirati iroda.

A Pajhotan egyike a Jangce folyón felépített hat vízierőműnek, amivel Kína egyedülálló módon mintegy 1800 kilométer hosszú egybefüggő, tiszta energiával működő energiafolyosót hozott létre. A hat erőmű a kínai vízerőművek teljes kapacitásának egyötödét teszi ki, évi 300 milliárd kilowattóra villamos energiát képesek termelni. „A Pajhotan teljeskörű működése nagy hatást gyakorol a kínai energiaszerkezet átalakítására, a Jangcéhoz kapcsolódó gazdasági öv kiépítésére, és az ország regionális gazdasági fejlesztéseinek koordinációjára” – méltatta a projektet Lej Mingsan, a vízerőmű építéséért felelős cég elnöke.