2025 január 17

Hogyan szabaduljunk meg könnyedén a kertünket elcsúfító gyomnövényektől?

Nincs kertész, aki azt mondaná, hogy ő bizony élvezi a gyomnövények kiirtását, olyan viszont igen, aki azt vallja, hogy számára ez nem túl megterhelő munka. Vajon mi lehet a titka?

Miért gyűlöljük a gyomnövényeket?

Minden kertész számára ismerős, hogy a nagy gonddal ültetett virágai vagy konyhakerti palántái közt egyszer csak felbukkanak az oda nem illő, hívatlan “lakók”, a gyomok. Ezek a növények nemhogy nem hoznak hasznot, de még károsak is lehetnek, hiszen elszívják a tápanyagot, és ha nagyra nőnek, akkor eltakarják a napfényt szeretett virágaink elől. 

A feladat tehát adott, meg kell tőlük szabadulni, méghozzá minél hamarabb! No de ez nem is olyan egyszerű, hiszen a makacs gyomok a gyökerük által igencsak ragaszkodnak a talajhoz, emellett nagyon gyorsan képesek szaporodni, így ha nem vagyunk elég gyorsak, akkor egyszer csak arra eszmélünk, hogy az egész kertünk elgazosodott. 

Ebben segíthetek a Fiskars&Gerber termékek webáruházában kapható gyomkiszedők, melyek speciálisan a gyomláláshoz kifejlesztett kézi szerszámok.

Mit lehet tenni ellenük?

Világos, hogy a gyomokat nem hagyhatjuk szabadon növekedni, hanem likvidálni kell őket, ráadásul minél hamarabb. A gyomkiszedőt a gyomnövény fölé kell helyezni, majd a végén lévő kis karmokat belenyomni a talajba. Utána lépjünk rá a pedálra, ami összezárja a karmokat a növény gyökere körül, ami így voltaképpen csapdába kerül.

Ezután egy rántással kitéphetjük a talajból a gyomot, méghozzá gyökerestől. A kilökőkar pedig abban lesz a segítségünkre, hogy a kiszedett növény kiessen a gyomkiszedő szorításából. Az eltávolított gyomokat tegyük félre egy kupacba, vagy gyűjtsük össze egy zsákba, de semmiképp se dobjuk a szemetesbe vagy égessük el, hanem inkább komposztáljuk!

Ily módon a haszontalan gyomok értékes tápanyagként végezhetik a pályafutásukat, és ebben a formában kertünk számára is hasznos lesz a jelenlétük. 

Miért praktikusabb a gyomkiszedő, mint a kézi gyomlálás vagy a vegyszerezés?

A gyomkiszedő előnye, hogy nem kell hozzá hajolgatni, kézzel tépkedni a növényeket, és nemcsak a növény föld feletti részét tépi le, hanem a gyökerét is eltávolítja, így az nem tud rövid időn belül újra kinőni. Mivel álló helyzetben végezzük a gyomlálást, nem fog fájni a derekunk és a hátunk a görnyedéstől.

A vegyszeres gyomirtást pedig csak végső esetben alkalmazzuk, ha már olyan sok a gyomnövény, hogy nem lehet kézi erővel kiirtani. Ezek a szerek ugyanis károsítják a környezetet, szennyezik a talajt, és nem tudnak különbséget tenni gyom- és haszonnövény közt, így mindkettő számára ártalmasak. 

Arról nem is beszélve, hogy a kertészkedés a természet szeretetéről szól, ebbe pedig nem fér bele az, hogy mindenféle kemikáliával mérgezzük az élővilágot.