Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

Harmincéves csúcson a brit infláció

Az elmúlt időszak egyik legégetőbb kérdésévé az infláció vált. A magas infláció kifejezetten nagy gondot okoz, a nagymértékű drágulás az élet minden területére kiterjed. A nikkel, a lítium és egyéb elektromos autók akkumulátoraihoz nélkülözhetetlen nyersanyagok ára drasztikusan megemelkedett az elmúlt időszakban, melynek következtében már most nagy mértékű drágulást tapasztalhatunk az EV szektorban. Elemzők szerint az orosz-ukrán konfliktus és az égbe szökő benzinárak következtében márciusban még magasabban alakulhat az infláció.

A brit statisztikai hivatal, az Office for National Statistics (ONS) szerdai beszámolója szerint februárban éves szinten 6.2 százalékos volt az áremelkedés mértéke az Egyesült Királyságban. Utoljára 30 éve, 1992 márciusában volt példa ekkora mértékű áremelkedésre, akkor még a jelenlegitől is magasabban, 7.1 százalékon alakult a brit infláció.  A közgazdászok előzetesen 6.0 százalékos inflációt prognosztizáltak. A brit infláció egy hónappal korábban, idén januárban 5.5 százalékon alakult.

Az áremelkedés az élelmiszerek árában volt a legnagyobb mértékű, azonban a háztartások fenntartásának havi költsége is számottevően drágábbá vált, az energiaárak mellett a ruházati cikkek és a bútorok ára is megnőtt. Az angol jegybank az elmúlt időszakban az infláció megfékezésének céljából már háromszor emelte meg az alapkamatot. A második negyedévre vonatkozóan közel 8 százalékos inflációról szólnak a becslések, egyes félelmek szerint az év további részében még ettől is nagyobb lehet az áremelkedés mértéke.

Az infláció a világ más tájain is fejtörést okoz:

40 éves csúcson az amerikai infláció: februárban éves szinten 7.9 százalékos volt az áremelkedés mértéke az Amerikai Egyesült Államokban, utoljára 1982 januárjában volt példa ekkora mértékű áremelkedésre. A közgazdászok előzetesen 7.8 százalékos inflációt prognosztizáltak, az amerikai infláció egy hónappal korábban, idén januárban 7.4 százalékon alakult. Jerome Powell a hét elején bejelentette, hogy a Fed az infláció megfékezésének érdekében nem riad vissza a szokásosnál nagyobb mértékű kamatemeléstől sem.

https://www.shutterstock.com/

A Központi Statisztikai Hivatal a hónap első felében arról számolt be, hogy a januári 7.9 százalékról 8.3 százalékra ugrott a magyar infláció mértéke februárban, utoljára 15 évvel ezelőtt, 2007 augusztusában volt példa ekkora mértékű áremelkedésre. A Magyar Nemzeti Bank tegnap 100 bázisponttal növelte a jegybanki alapkamatot és a kamatfolyosó felső értékét is.