2025 január 13

Rosszkor jött a tőzsdéknek a háború

Napra pontosan két héttel ezelőtt kezdődött el az orosz-ukrán háború; arra ébredhetett Európa, hogy a második világháború óta nem látott fegyveres konfliktus van kibontakozóban a kontinens belsejében. A minden embert átható sokk értelemszerűen terjedt ki a tőzsdékre is, és a koronavírus válság kitörése óta nem látott mértékű zuhanásokat láthattunk a piacokon. Egy kitörő háború persze alapvető, hogy jelentős esést hoz, ugyanakkor a börzéknek most igen rosszkor is jött a konfliktus.

Ne feledjük az inflációt….

Az utóbbi két hét orosz-ukrán háborúról szóló hírzajában talán még a piacokon is megfeledkezhettek az eredetileg a 2022-es év legnagyobb kihívásának kikiáltott inflációs folyamatokról. Pedig a probléma nagyon is jelen van, a magyar infláció februárban például már 8,3 %-ra szökött a tegnapi adatok szerint. Ma érkezik az Egyesült Államokból az inflációs számsor, de ott is jócskán 7 % feletti pénzromlás várható.

Nem tűnt el a piacok fő ellensége, az infláció (www.shutterstock.com)

Az elszaladó árakra pedig a nagy jegybankoknak muszáj, hogy monetáris szigorítással reagáljanak. Ezzel teljesíthetik ugyanis az árstabilitásra vonatkozó mandátumukat. A szigorítás az eszközvásárlási programok kivezetésével a Fed és az EKB részéről is elkezdődött már, de a kamatemelések még hátra vannak. A piacoknak az egyik jobban fáj, mint a másik; a likviditás szűkülése és a drágább hitelfelvétel egyszerre sújtja a befektetőket.

…ami tovább nőhet

A háborúnak ráadásul az egyik leginkább látható gazdasági hatása az, hogy tovább fog nőni az infláció. A szankciók miatt ugyanis szűkülhet a kínálat egy sor termékből, az olaj- és gázárak változása pedig a lakhatáson és szállítmányozáson keresztül jelentős inflációs nyomást jelentenek önmagukban is. A jegybankoknak tehát még inkább fel kell majd lépniük az árszínvonal emelkedése ellen.

Az inflációt gerjeszti, a gazdaságot fékezi a háború (www.shutterstock.com)

Csakhogy a háború másik hatása a gazdasági növekedés várható csökkenése, ami nem jön jól akkor, amikor éppen hogy sikerült kilábalni a koronavírus okozta világválságból. Ez a hatás pedig a kamatemelések ellen szól, az ugyanis a gazdaságot hűtő hatásokkal jár. Nincsenek tehát könnyű helyzetben a központi bankok és persze a tőzsdézők sem. Az viszont biztos, hogy továbbra is árgus szemekkel kell nézni a háború mellett az inflációs és szigorítási folyamatokat, ha jósolni szeretnénk a tőkepiacok mozgása kapcsán.

Címlapkép forrása: Shutterstock