2025 január 11

Koronavírus – így unta meg a piac az örökös félelmet

Idén januárban volt a 2 éves évfordulója annak, hogy a hírekből már tudomást szerezhettünk egy furcsa, Kínában terjedő vírusról, amit COVID-19-nek kereszteltek a kutatók. Néhány hétig még bizonytalan találgatás, és reménykedés következett, aztán február végére a tőzsdékre is beköszöntött a valóság. Azóta már tudjuk, hogy ez nem egy néhány hónapig tartó sokk volt, és sajnos igazzá váltak a 2020 tavaszi cikkek arról, hogy nem csupán egyetlen járványhullámmal kell majd megküzdjünk. A tőzsdék viszont szépen lassan megunták a koronavírus jelentette aggodalmat – nézzünk, hogyan és milyen okból zajlott le a folyamat!

Első két hullám – volt mitől félni

Aligha kell sokaknak bemutatni, hogy 2020 márciusában mi zajlott le a tőkepiacokon. A pandémia és a mindenre kiterjedő lezárások hírére mindent adtak a befektetők, amihez csak hozzáértek. Ezeken a napokban láthattunk 2300 pont alatti S&P500 indexet, 8000 forint alatt mozgó OTP részvény árfolyamát, vagy valamivel később egy ideig mínuszban tartózkodó WTI típusú olajárat. A pánik indokolható volt; a világ fejlett részein gyakorlatilag megállt a gazdaság működése, alig tudtunk valamit a vírusról, és arról, hogy meddig kell a négy fal között élnünk. Aztán jött a jegybanki és fiskális politika segítő keze, valamint az esetszámok is csökkentek nyárra – véget ért az első hullám és szárnyaltak a piacok.

Végigsöpört a tőzsdéken a vírus az első két hullámban (www.shutterstock.com)

2020 őszén azonban érkezett a második hullám, október végén, november elején elég nagy lendülettel nőttek az esetszámok, a tavaszihoz képest több esetben sokkal magasabbra. Korlátozások bevezetésére került sor Európa döntő részén, így például hazánkban is, és az Egyesült Államokat sem kerülte el a második hullám. Ennek megfelelően szintén eséseket láthattunk a piacokon, ez azonban közel sem volt akkora volumenű, mint az első hullám idején, inkább egy határozottabb korrekciónak illett be a mozgás. Ráadásul nem sokkal rá jött az azóta is sokat emlegetett nap, amikor is hír érkezett a Pfizer megfelelő vakcinájáról, hatalmas tőzsdei rallyt hozva magával.

Harmadik, negyedik, ötödik…

A harmadik hullám sokáig még elkerülhetőnek tűnt, aztán érkezett a hír 2020 decemberében az úgynevezett brit mutánsról. Annyit tudhattunk, hogy súlyosabb lefolyású betegségeket okoz valószínűleg, és az oltások bizonytalan, hogy védenek-e ellene. Emiatt egy egy-két napos, erőteljesebb tőzsdei esést okozott a megjelenése a mutánsnak, amint viszont kiderült, hogy védenek ellene az oltások, már szárnyaltak is tovább a piacok. Így történt ez gyakorlatilag 2021 egészében, a Fed szigorítási tervei és az amerikai államkötvényhozamok emelkedése törte csak meg a lendületet, semmiképp sem a koronavírus. Közben pedig zajlott a delta variáns által kiváltott negyedik hullám, a gyorsan terjedő vírusfajta viszont szinte semekkora hatást nem gyakorolt a tőkepiacokra. Nem is meglepő, egészen minimális lezárásokat hozott csak ugyanis az Indiában azonosított variáns, így a gazdasági hatás sem volt jelentékeny.

Sorban jöttek a hullámok, de az oltásba vetett hit megnyugtatta a piacokat (www.shutterstock.com)

Az állóvizet az omikron variáns november végi megjelenése viszont alaposan felkavarta. Rögtön kiderült, hogy sokkal gyorsabban terjed, mint társai, ezért sok ország már utazási korlátozásokat vezetett be Dél-Afrikára vonatkozóan, ahol azonosították a mutánst. Szintén nem lehetett tudni, hogy ellenáll-e az oltásoknak, ami miatt komolyan felmerült, hogy újrakezdődhet az egész járvány elleni harc az elejétől. Végül ez nem így történt, és bár átvette a hatalmat a világ legtöbb országában az omikron, mégsem történtek sok helyen jelentős lezárások, és a tőzsdék sem estek – legalábbis nem emiatt.

Más lett a fontos

A koronavírus tőzsdei közbeszédből való lassú, de egyelőre biztos eltűnésének két fő oka lehet. Az egyik, hogy már valóban kevés gyakorlati, gazdasági problémát okoz a COVID-19 jelenléte, ugyanis a második hullám óta igazán kemény és hosszan tartó lezárások nem voltak a fejlett világ legnagyobb részén. Emiatt inkább az ijedtség és a félelem lehet hatással, mint a brit mutáns és az omikron megjelenésekor láthattuk is. Ez viszont kétségtelenül tud még meglepetéseket okozni, amíg csak jelen van a koronavírus a világban.

Az infláció már ijesztőbb, mint a vírus a tőzsdék számára (www.shutterstock.com)

A másik tényező az lehet, hogy más témák jóval inkább átvették a befektetők figyelmét. Ilyen a nagy jegybankok monetáris politikája, és annak megváltozása, amely a szigorítások révén alapvető téziseket boríthat fel az elmúlt évekhez képest a tőzsdéken. Az amerikai állampapírhozamok emelkedése, az orosz-ukrán konfliktus szintén sokkal inkább lehet aggasztó azok aktualitása miatt, mint a járványhelyzet. Természetesen nem lehet kijelenteni, hogy ezek a témák és aggodalmak teljes mértékben kiszorították véglegesen a vírus jelenlétét, de érdemes azonosítani, hogy egyelőre a legfontosabb napirendet immár nem ez tölti be a tőzsdei gondolkodásban.