2025 január 11

Vegyek-e állampapírt, ha ilyen nagy az infláció?

A havonta napvilágot látó adatok alapján igen egyértelmű, hogy elszabadultak az árak Magyarországon. A gazdasági nyitás, a kormány élénkítő programjai, valamint az energiaárak nemzetközi szinten is óriási problémát okozó elszabadulása alaposan növeli a pénzromlás ütemét. Bár a jegybank már régóta kamatemelésekkel küzd a folyamat ellen, ennek csak középtávon lehet jelentősebb hatása. Felmerülhet a kérdés, hogy a lakossági megtakarítások körében slágernek számító állampapírok továbbra is megfelelő befektetések-e.

Egyre kisebb reálhozam

A lakossági befektetők állampapír állományának magasan legnagyobb részét adó Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) éves átlagos hozama 5 % körüli az kamatok újrabefektetésétől függően. Az idei év első 10 havi inflációs adata alapján a 2021-es átlagos infláció már több, mint 4,6 %, és valószínűleg a novemberi és decemberi adat még felfelé húzza majd ezt a számot. Elmondható tehát, hogy csupán a 2021-es év alapján nincs számottevő reálhozama a szuperállampapírnak, ám az inflációs nyomást kivédi.

Kockázatmentes befektetések terén továbbra is a Magyar Államkincstár nyújtja a legjobb alternatívákat

Az inflációkövető Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) az éves átlagos infláció felett biztosít kamatprémiumot. Azonban ez esetben értelemszerűen kizárólag a kamatprémium a reálhozam, és kérdés, hogy a teljes futamidő alatt magas marad-e az infláció. Jelenleg az 5 év alatt átlagosan 3,7 %-os infláció felett éri meg inkább a PMÁP, mint a MÁP+ befektetés. Ilyen mértékű inflációnál azonban sajnos egyik sem kecsegtet érdemi reálhozammal jelenleg.

De akkor mibe fektessünk?

A kockázatmentes befektetések piacán még a bankbetéteket érdemes nézni. Bár a jegybank kamatemelései a betéti kamatok emelkedésében is visszaköszönnek lassan, valószínűleg még sokáig nem látunk 1-2 %-nál nagyobb kamatokat a lekötött betéteken. Ez a kamatszint pedig már egyértelműen negatív reálhozamot jelent, az infláció miatt többet veszít a vásárlóértékéből a pénzünk, mint amennyit nyerünk a kamatokon. Készpénzen takarékoskodás esetén pedig teljes egészében elbukjuk az infláció mértékét.

Tőzsdén kellhet befektetni, ha reálhozamot érnénk el

Ha tehát az infláció semlegesítése a célunk, akkor valószínűleg továbbra is jó befektetés az állampapír. Más kockázatmentes befektetés pedig még ekkora hozammal sem kecsegtet, így ha reálhozamra is szert akarunk tenni a magas inflációs környezet idején is, akkor a kockázatos befektetések felé kell forduljunk.