2024 november 11

Hogy jutott új csúcsokra BUX, és mi jöhet ezután?

Az elmúlt hónapok a magyar piacokon (a kisebb papírok egyedi sztorijai mellett) a BUX szárnyalásáról szóltak. A magyar tőzsdeindex június óta szinti folyamatosan új csúcsokat dönt, mostanra már jócskán 50000 pont fölé került az index árfolyama. Az emelkedés okainak vizsgálatánál értelemszerűen a 3 legfőbb komponenst (OTP, Mol, Richter) érdemes vizsgálni, hiszen ezek a cégek adják a BUX mozgásának közel 90 %-át. Ahogy 2020-ban a Richter, 2021-ben eddig az OTP és a Mol volt a BUX megmentője és emelkedésének fő okozója – de ehhez bőven kellettek pozitív országspecifikus tényezők is. Nézzük, hogyan alakul mostanában az emelkedést adó két blue chip mozgása, és mire számíthatunk az év hátralévő részében!

Külső környezet

Egy ország tőzsdeindexének elemzésénél érdemes az országspecifikus tényezőket feltárni. Magyarország esetében az idei év legmeghatározóbb momentuma a keleti vakcinák alkalmazásának köszönhető gyors gazdasági nyitás volt. Hónapokkal előbb feloldásra kerülhettek a gazdaságot súlyosan sértő korlátozások, mint ahogy arra a legtöbb nyugat-európai országban lehetőség volt. A gyors kilábalást támogatta a jegybank és a kormány összehangolt gazdaságösztönző tevékenysége is.

Pozitív magyar gazdasági helyzet segíti az emelkedést

Az ösztönzések és az újranyitás eredményre is vezetett: a második negyedéves GDP adatok már felülmúlják némileg az utolsó járvány előtti negyedév (2019. IV. negyedév) számait. Ezzel Európa élvonalába tartozik az ország, és ezt a Moody’s hitelminősítő szeptember végén a magyar államadósság-besorolás felminősítésével értékelte. Azonban a gyors gazdasági növekedésnek jelentős ára van, ez pedig a megugró infláció. Utóbbi miatt a jegybank már kamatemelésekbe, azaz monetáris szigorítás révén a gazdaság hűtésébe kezdett, miközben folytatódik a gazdaságot élénkítő fiskális politika.

OTP

A BUX mozgásának közel 40 %-ért felel a legnagyobb magyar blue chip, így érdemes pontosan megvizsgálni a bankrészvény mozgását. A fent említett országspecifikus tényezők mellett a vállalatspecifikus tényezők is kiválóan alakultak az OTP számára. A bejelentett akvizíciók (mint az OTP-t Szlovéniában piacvezetővé tevő szlovén bankvásárlás) a bank dinamikus terjeszkedését mutatják, és a hitelmoratórium lejárta sem okozott jelentősebb problémát. A legfőbb bizonyíték a második negyedéves gyorsjelentés lehet: a bank közel 122 milliárd forintos adózott eredményt ért el a vizsgált időszakban, ami (ha a hasonló jó negyedéveket megtisztítjuk az egyszeri hatásoktól) rekordnak számít. Ráadásul jó hír az említett kamatemelés is az OTP számára a kamatmarzsok emelkedése miatt; az ország felminősítéséből pedig vélhetően szintén a legnagyobb kapitalizációjú részvény tud profitálni leginkább.

Jól alakul a külső környezet az OTP számára

Nem meglepő a vizsgált tények alapján, hogy jelentős emelkedést mutatott fel az OTP az elmúlt hónapokban, látóhatáron belül került a 20000 forintos szint is. A továbbiakban az OTP szempontjából kulcsfontosságú lesz, hogy a negyedik hullám ne hozzon újra jelentős korlátozásokat, ez ugyanis kifejezetten negatívan érintené a makrogazdasági folyamatokra érzékeny bankszektort. Emellett a nemzetközi részvénypiacok optimizmusa is fontos az OTP számára, hiszen gyakran reagál a bankrészvény érzékenyen a külföldi trendekre. Amire a közeljövőben mindenképpen érdemes figyelni, az a bank harmadik negyedéves gyorsjelentése, ami a tervek szerint jövő pénteken kerül közzétételre.

Mol

A Mol esetében sokáig lemaradás volt tapasztalható, ugyanis az olajszektort még inkább negatívan érintette a koronavírus járvány. A második legnagyobb magyar blue chip esetében ezért csak októberben kezdődött a kitörés, azóta viszont igen robosztus emelkedést mutatott be a Mol árfolyama. A Mol rendkívül gyors emelkedésének hátteréről ebben a cikkben írtunk bővebben. A fő mozgatórugó az OTP-hez hasonló országspecifikus tényezőkön kívül a minden szegmens szempontjából pozitív külső környezet. A Mol kutatás-termeléssel foglalkozó szegmense (upstream) számára a kilövő olajárak, a finomítás-feldolgozással foglalkozó szegmens (downstream) számára a növekvő finomítói marzsok, a fogyasztói szolgáltatások üzletág számára pedig az újranyitó gazdaság jelentett erős felhajtóerőt.

Régi, történelmi Mol székház – ahogy az előző negyedéves jelentés is történelmi rekord volt

A továbbiakban is lehetnek még érdekes momentumok a Mol kapcsán; nem dőlt el még mindig például a horvát leány, az INA sorsa, az erről érkező hírek pedig mindig kiemelt figyelmet élveznek. A társaság harmadik negyedéves számait szintén november 5-én ismerhetjük meg, ami jelentősebb árfolyammozgató hatással bírhat. Addig is a 2700-2800 közti szint lehet a legfontosabb, ha tovább emelkedne a papír.