Rendkívüli Hírek:

2024 november 25

Nincs megállás a forint számára

Az elmúlt sok évben talán azt szokhattuk meg, hogy a forint gyengülő pályán halad: 270 forint, 290 forint, 300 forint, 320 forint, 340 forint, 350 forint: ezeket a számokat jegyeztük meg az euróárfolyam kapcsán. A harmadik járványhullám hazai kitörésekor ráadásul úgy látszott, hogy a 360 és 370 forintot lesz inkább érdemes feljegyezni. Most viszont egy ellentétes folyamat zajlik, és a forint gyakorlatilag megállás nélkül és szinte korrekciók nélkül erősödik már egy jó ideje. Ennek hatására némileg már beárazódhatott a jegybanki kamatemelés, és technikailag és túladottá vált az EUR/HUF kurzus-tud még erősödni a magyar fizetőeszköz?

Technikai szintek

Ahogy a napos charton látható, több, mint egy hónapja folyamatos az erősödés a 364 forintos szintekről, pedig az még nem is az idei mélypontot jelentette a forint esetében. Az indikátorok most már erős túladottságot jeleznek, a napos RSI ritkán tartózkodik ilyen hosszú ideig a 30-as érték alatt. Az MACD eladási jelzése ugyanakkor továbbra is érvényben van, és jelenleg a Bollinger-szalagok is adnak még teret a forint erősödésére az euróval szemben. Ugyanakkor a sokáig tartó egyirányú mozgásból fakadó szélsőséges technikai kép óvatosságot okozhat a kereskedők körében is. További erősödés esetén a 342-343 forintos szint lehet az irányadó, ami tavaly nyáron többször is gátat szabott a magyar pénznem erősödésének.

A túladott jelzés ellenére is szárnyal a forint (www.investing.com)

Jegybanki jelzések

A forint nagyon jó teljesítményét nagyrészt a jegybanki jelzések váltották ki, mely szerint az MNB proaktívan venné fel a harcot az egyre erősebb inflációs nyomással. Ennek keretében Virág Barnabás alelnök jelzései szerint az inflációs adatoktól függően már júniusban az irányadó ráta emelése mellett dönthet a Monetáris Tanács, ami a forintot erősítő hatás.

Innentől kezdve a kérdés, hogy vajon miért erősödik azóta is folyamatosan a forint. A válasz valószínűleg az lehet, hogy a befektetők nem egy egyszeri kamatemelésre, hanem esetleg egy tartósabb monetáris szigorítási ciklusra készülhetnek az emelkedő infláció miatt. Jelenleg még nehéz lenne megmondani, hogy ennek mi a realitása, de mindenképpen megéri majd figyelni a következő hónapok inflációs adatait. Mindenesetre úgy tűnik, hogy egyelőre határtalan az optimizmus, és a gazdasági nyitás korai eljövetele más országokhoz képest szintén növeli a magyar eszközök, s így a forint iránti bizalmat.