Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

Ennyit ér egy mondat a kamatemelésről

A tegnapi napon valami olyan dolog történt, ami azért nagyon ritkán szokott. Hirtelen viszonylag jelentős esés alakult ki a vezető részvényindexek esetében. Esett a DAX, az S&P500, és pláne esett a NASDAQ. A DOW viszont minimális pluszban zárt. Az esés elsősorban a technológiai szektor részvényeit érintette tehát. A hirtelen jött eladási hullámot ráadásul nem követte azonnali és jelentős visszarántás, pedig ezt szokhattuk meg az elmúlt egy évben.  

Yellen: előbb utóbb kamatemelés kellhet

Eleinte nem volt nyilvánvaló, hogy mi történik, és mi a lefordulás oka, de aztán megérkezett a magyarázat. Janet Yellen, a Fed korábba elnöke, jelenlegi amerikai pénzügyminiszter ugyanis érdekes kijelentést tett tegnap. Azt mondta, hogy a kamatoknak emelkednie kell, hogy elkerüljék az amerikai gazdaság túlhevülését. Először is érdemes megjegyezni, hogy ez egyáltalán nem a pénzügyminiszter hatásköre, és ezért Yellen igyekezett pontosítani is később a szavait, hangot adva tiszteletének a Fed függetlensége ügyében.

Ami viszont még érdekesebb, hogy a Fed jelzései szerint legkorábban 2022 végén számíthatunk kamatemelésre. Márpedig az még közgazdasági értelemben is igen távol van, ezért felfedezhetünk némi egyet nem értést a pénzügyminiszter és a Fed között. Arról persze szó sincs, hogy az Egyesült Államokban a kormányzat vagy azon belül a pénzügyminiszter bármilyen szempontból bele tudna szólni a Fed Nyíltpiaci Bizottságának a munkájába, de mégis figyelemre méltók Yellen szavai. Először nyilatkozott ugyanis a témában kompetens tisztségviselő a kamatemelésnek nemhogy a lehetőségéről, de a szükségszerűségéről.

Kamatemelés-a tőzsdék rémálma

Márpedig a kamat emelkedése igen negatívan hat a részvények számára. Ha végig gondoljuk, ez a kötvények hozamának emelkedését hozza, fékezi a gazdaságot-két olyan hatás, ami ellentétes a Wall Street érdekeivel. Viszont az inflációt elszaladni sem szabad hagyni, valószínűleg Yellen is ezért tett hitet a kamatemelés szükségessége mellett. Ráadásul a jegybanki lazaság a tőzsdék legfőbb barátja, hiszen a korlátlan pénzbőség és a rekordalacsony kamatok mellett nem sok ok marad a piacok esésére.

Természetesen Yellen jelzései nem jelentenek garanciát arra, hogy valóban szigorítás fog történni az amerikai jegybanknál. A fentiek tekintetében azonban a piacok hirtelen ijedtsége érthető; ma viszont már oldódott a negatív hangulat. És ne felejtsük, még mindig történelmi csúcsaitól néhány százalékra vannak az indexek. Hatalmas esés, összeomlás tehát nem történt-viszont tényleg jelentős mértékben a jegybankon múlik, hogy fog-e ilyen történni.