Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

Nyugalomban a forint

Nem mondható, hogy ne lennének csúcsok és hullámvölgyek idén a forint árfolyamában. Az MNB tegnapi kamatdöntő ülése és az utána kiadott közlemény fényében vizsgáljuk meg, hogy mi várhat a forint árfolyamára.

Hullámvasút

Február végétől kezdve egy nagyon erőteljes forintgyengülési hullámot tapasztalhattunk. A koronavírus járvány harmadik hullámának felívelése újból lezárásokat hozott, ami pedig a magyar eszközökbe, és így a forintba vetett bizalmat vetette vissza. Történelmi mélypontjaitól is csak néhány fillérre járt ekkor a magyar fizetőeszköz, március utolsó harmadára aztán fordulat állt be. 3 hét leforgása alatt közel 4 %-ot erősödve jócskán 360 forint alá csökkent egy euró ára. A hirtelen jött erősödés az MNB jelzéseinek, valamint az átoltottság miatt a kilátások javulásának volt betudható.

Innen azonban újabb gyengülés kezdődött, közel 365 forintot kellett újból adni egy euróért a hónap vége felé. Azóta a forint kicsit tudott erősödni, de még mindig stabilan 360 forint fölött van a kurzus.

MNB jelzések

Tegnap tartotta kamatdöntő ülését az MNB, amely során a vártnak megfelelően nem változtattak az alapkamat szintjén. Az irányadó ráta így továbbra is rekord alacsony szinten, 0,6 %-on maradt. Az MNB célja ezzel egyértelműen a koronavírus járvány hatásai miatt nehéz helyzetbe került gazdaság megtámogatása-és ezzel nem is lóg ki a jegybankok sorából, ha végiggondoljuk akár a Fed, akár az EKB politikáját.

Az igazán érdekes a jegybanki kommunikáció. Mint kiderült, jelentős inflációs kiugrásokkal számol a jegybank, az üzemanyagár-emelkedés és az adóváltozások miatt. Jelezték azonban, hogy kiemelten figyelik az inflációs folyamatokat. Emellett ugyanakkor gyors gazdasági kilábalást vár a központi bank az átoltottság gyors üteme és az ezzel járó gazdasági nyitás miatt. További fontos hír, hogy folytatja kötvényvásárlási programját az MNB, legközelebb a 3000 milliárdos szint elérésénél vizsgálják csak felül a programot.

A fentiek a forint számára is fontos jelzések, ha nem is került szóba konkrétan az árfolyam. Az árstabilitás melletti elköteleződés ugyanis jelzi, hogy a jegybank kész monetáris szigorításra is, ami a forintot erősítheti. Ugyanakkor pozitív jelzés, hogy gyors gazdasági fellendülésre számít a jegybank, ami növelheti a magyar eszközök vonzerejét is. A forint nem véletlenül reagált tehát erősödéssel összességében. A hogyan tovább persze nagy kérdés, de ha valóban sikerül gyors újranyitást végrehajtani, és a monetáris környezet is támogató, akkor lehetséges, hogy a mostaninál erősebb forintot is láthatunk.