Rendkívüli Hírek:

2024 november 26

Jószolgálati nagykövet a francia űrhajós

Az Európai Űrügynökség űrhajósa, Thomas Pesquet jószolgálati nagyköveti kinevezést kapott az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetétől (FAO) az űrhajózás világnapján.

Pesquet és az Alpha misszió

Pesquet becsatlakozik a FAO munkájába, hogy felhívja a figyelmet az agrár-élelmezési rendszerek megújításának szükségességére, vagyis ellenálló képességük, nyitottságuk, hatékonyságuk és fenntarthatóságuk javítására, hogy megoldódjon az éhezés és más problémák bolygónk erőforrásainak megóvása mellett.

Az éhezők számának növekedése – hiszen jelenleg is közel 690 millió ember éhezik és a koronavírus további 132 milliót taszíthat nélkülözésbe – megköveteli a változtatást a stratégiánkban – jelentette ki a FAO főigazgatója, Csü-Tongjü.

„Mindenki támogatására szükség van. Kell a tudomány, de leginkább a valódi tettet” – tette hozzá. „Thomas Pesquet egy egyedülálló nézőpontot hoz be, egyenesen a világűrből.”

„Az elmúlt években Thomas számos területen vett részt a FAO munkájában, olyanokban mint a klímaváltozás hatása a mezőgazdaságra, az egészséges táplálkozás fontossága, és a természeti erőforrások megfelelő használata, továbbá az élelmiszerpazarlás csökkentése. Örömömre szolgál, hogy a mai nappal még szorosabbra fűzzük az együttműködést,” – mondta Csü Tongjü.

„Nagyon büszke vagyok a FAO jószolgálati nagyköveti kinevezésemre. Miközben épp a következő űrutazásra készülök, közelebb vagyok a FAO munkájához, mint előtte valaha. Szeretném felhívni a figyelmet az éhezés elleni küzdelemre,” – mondta Thomas Pesquet, aki április 22-én kezdi meg második űrutazását a Nemzetközi Űrállomásra, ahol fél évet tartózkodik majd. Pesquet lesz az első európai űrhajós, aki a SpaceX Crew Dragon űrhajón utazik.

Pesquet hozzátette, hogy az első űrutazása teljesen megváltoztatta a látásmódját a világ problémáiról.

„Végtére is, a Föld is csak egy űrhajó, amely a világűrben halad véges erőforrásokkal. A problémák is ugyanazok – egy ellenséges környezet, amivel meg kell küzdeni és az erőforrások végessége, amiket meg kell osztani a társakkal, velük együttműködésben, a célok eléréséért,” – mondta Pesquet. „Láttam a klímaváltozás és az emberi tevékenység hatását a bolygónkon és igyekeztem ezt az űrből dokumentálni.”

Az Európai Űrügynökség francia űrhajósa a klímaváltozás elleni harc aktivistája és az 196 napos űrutazását arra használta, hogy szót emeljen az egység szükségessége mellett.

A FAO jószolgálati nagyköveti kinevezés részeként népszerűsíteni fogja a szervezet tudományos munkáját az agrár-élelmezési rendszerek megújításáért, az élelmiszerpazarlás és éhezés felszámolásáért, továbbá a mindennapi döntéseink fontosságát a saját és bolygónk jóllétéért.

„Az asztronauták a legalkalmasabbak, hogy beszéljenek a felfedezésekről és hogy a műholdak miként segíthetik bolygónkat,” – mondta az Európai Űrügynökség főigazgatója, Josef Aschbacher. „Az Európai Űrügynökség támogatja a FAO munkáját a fenntartható mezőgazdaságért és élelmezésbiztonságért. Számtalan a klímaváltozáshoz köthető esemény kizárólag a világűrből látható és mi azon dolgozunk, hogy ezen adatok minél pontosabbak és részletesebbek legyenek, hogy az országok teljesíteni tudják a párizsi klímaegyezményben tett vállalásaikat.”

A FAO az Űrügynökséggel együttműködésben támogatja a világ országait, hogy műholdas információk révén jobb döntéseket hozzanak a mezőgazdaság és élelmezés terén.