
Égbe szökő házak, égbe szökő árak
Az európai nagyvárosok többségében megkopott a lakótelepek régi fénye és ma már úgy gondolnak a külvárosi lakónegyedekre, mint a gettósodó élet példájára – írja cikkében a Bloomberg. Az emberek – ahogy New Yorkban, Dubajban vagy Hong Kongban – kényelemre és kikapcsolódási lehetőségekre vágynak. A helyhiánnyal küszködő városokban egyre nagyobb a kereslet az ezt biztosító ingatlanok iránt, az építő cégek pedig kihasználják ezt, és minél nagyobb profitot akarnak bezsebelni.
Frankfurt az egyik célváros
A Henninger Torony az egyik a hét felhőkarcolóból, amelyet Frankfurtba, Európa pénzügyi fővárosába terveztek. Ha minden jól megy, 2016-ban befejezik az épületet. A 140 méter magas 40 emeletes felhőkarcoló építői zöld környezetet és gyönyörű kilátást ígérnek azoknak, akik rendkívüli életet szeretnének a városban. Egy évtizede még csak a Deutsche Telekom által építtetett 21 emeletes Skylight volt az egyetlen ilyen épület.
Londonban a következő évekre 135 ilyen lakossági magasházat terveznek (ezek több mint húszemeletesek). Több projekt is fut például Frankfurtban, Párizsban, Varsóban és Berlinben elismert építészek neve alatt. A kereslet miatt persze az árak is felfelé „araszolnak”. A Henninger Toronyban 207 lakás lesz, amelyeknek a négyzetméterenkénti ára 4500 euróról indul (305 forintos euróval számolva 1 372 500 forint), ez 35 százalékkal haladja meg az átlagárakat a városban.
A lakosság növekedése is felfelé hajtja az árakat. Az elmúlt öt évben 6 százalékkal nőtt a frankfurtiak száma és átlépte a 700 ezret, míg az új lakások számában csak három százalékos növekedést mértek. Emiatt jelentősen megugrottak (53 százalékkal) az ingatlanárak és a bérleti díjak is – írja a Jones Lang LaSalle ingatlanpiaci cég. Ráadásul a kereslet a város egy szűk, 32 négyzetméteres területére koncentrálódik. Igaz nem olyan nagy itt a népsűrűség, de sok az iroda és a park, emiatt egyfajta kényszer is a terek hatékony kihasználása.
Magasba törő álmok
A korábbi magasházaknak, amelyeket az 1960-70-es években az önkormányzat építtetett, már nagyon rossz a hírük és nincs rájuk kereslet. A következő három évben az új lakások mintegy tizede lesz toronyház – becsülte meg Laura Müller, a Bulwiengesa ingatlanpiac-kutató cég elemzője. A fejlesztők már 60 méter magas, sőt 40 emeletes házakban gondolkoznak, és terveikben 1500 lakás értékesítése szerepel természetesen szép kis profittal.
Az építőket nem kötik olyan szigorú szabályok, mint más nagyvárosokban például New Yorkban vagy Londonban. És olyan magasak sem lesznek, általában 60-160 méter közötti épületeket terveznek, míg a New York-i One57 például 305 méter magas.
Egy másik frankfurti projektben, 19 emeletes Praedium esetében ( itt a projekt része a lakóház mellett egy park, egy piac, információs központ és egy leszállópálya is) nagyon sok külföldi érdeklődő is van Kínából, Brazíliából, Oroszországból és Nagy-Britanniából. Itt 3200 és 8000 euró közötti négyzetméterárakon kínálják a lakásokat, amelyek 20 százaléka már elkelt.
Sürgeti a projekteket az önkormányzat
A frankfurti önkormányzat már nagyon szeretne változást. Az éjszakára leálló pénzügyi és bevásárlóközpontok helyett életet lehelnének a városba, ezért is támogatják a toronyházak építését. A 90-es években az irodaházak építése volt jövedelmező, a lakásárak pedig stagnáltak, így az üzleti szempontból nem volt elég vonzó. Öt évvel ezelőtt, a válság idején visszaesett a kereslet, emellett nagyon magasak voltak a telekárak és az építési költségek.
Az építőcégek azonban most lelkesek, ami annak köszönhető, hogy Németország tíz legnagyobb városában 2006 és 2011 között 3,8 százalékkal nőtt a lakosok száma, és lakáshiány alakult ki. Egy 2013-as tanulmány szerint csak Frankfurtban 17.500 új lakásra lesz szükség a következő években. Tavaly 5300 építési engedélyt adtak ki a hivatalok, ez a legmagasabb szám az elmúlt fél évszázadban, és 50 százalékos növekedést jelent 2012-höz képest.