2025 május 19

Irak és Kína között hintáznak a piacok

A WTI árfolyama 107 dollár fölött állt magyar idő szerint fél 9-kor, miután csütörtökön 2 százalékot emelkedve, 106 dollárra ugrott, ami 9 hónapos csúcsnak számít. A háttérben egyértelműen az áll, hogy a hírek szerint kurd fegyveresek átvették a hatalmat Kirkukban, amely Irak egy olajközpontja. További aggodalomra ad okot, hogy a fegyveresek egyre inkább közelednek Bagdad felé.

Kína felfűtötte Ázsiát

kinai emberek utca vásárlás 123rfMiután a kedvezőtlen iraki hírek hatására csütörtök este komoly esésekkel zárt New York, és ennek következtében a főbb ázsiai indexek is pirosban kezdtek péntek hajnalban, megérkeztek a kínai adatok.

Mint kiderült, májusban éves alapon 12,5 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi forgalom, szemben a Reuters konszenzus 12,1 százalékával.

A másik kedvező makroadat az ipari termelésre vonatkozott, amely a várt 8,8 százalékkal bővült a múlt hónapban éves összevetésben. Emellett az állóeszköz-beruházások 17,2 százalékkal nőttek a január-májusi időszakban az egy évvel korábbi szinthez képest. Ez utóbbi adat éppen felülmúlta a várt 17,1 százalékot.

A japán jegybank is döntött

Mindeközben csendes kamatdöntő ülést tartott pénteken a japán jegybank. A Bank of Japan nem változtatott a monetáris politikáján, és a várakozásoknak megfelelően a rekord alacsony kamatszint mellett helyben hagyta a monetáris bázis évi 60-70 milliárddal való növelését is.

olajár_emelkedés_árupiac_nyersanyagpiac_123rfRövid közleményükben mindössze annyit tudattak, hogy a szigetország továbbra is szerény ütemű növekedési pályán halad. A döntésnek nem volt jelentősebb piacmozgató hatása.

Az elemzők azért nem estek pánikba

Bár érezhető a korrekció a piacokon, nem biztos, hogy hatalmas esésekre kell számítanunk. A CNBC-nek nyilatkozó elemzők arra hívták fel a figyelmet, hogy amellett, hogy az iraki helyzet tovább fokozza a feszültségeket, egy kisebb mértékű általános korrekció abszolút reális a jelenlegi környezetben.

Az elmúlt napokban ugyanis a legnagyobb börzék csúcsokat döntögettek, és eközben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is folyamatosan lassítja a pénznyomdát, ami visszafogja a masszív likviditást.