
Mi vár az európai kötvénypiacra?
A hétvégén esedékes EP-választások előtt gyengült némileg a piaci bizalom. A befektetők lezárták a perifériás állampapírok esetében felvett pozícióikat, és úgy tűnik, megvárják, amíg a választások lezajlanak – írja a CNBC.
Bár a pénzügyi tranzakciós adó, a bankunió, továbbá a betéti és piaci szabályozások továbbra is terítéken vannak, a piaci szereplők alapvetően a status quo fenntartásában érdekeltek a bizonytalanság enyhítése érdekében.
Rettegés a bizonytalanságtól
Az extrém politikai erők, illetve az EU-ellenes pártok öt éve nem voltak ilyen erősek, ami jelentős meghátrálásra késztetheti a befektetőket. „Ha a protest szavazatok azt eredményezik, hogy a kormányok visszalépnek a megszorításoktól, valamint a reformoktól, akkor tőkekiáramlást tapasztalhatunk majd az európai részvény- és kötvénypiacról egyaránt” – nyilatkozta a CNBC-nek az IronFX piaci stratégája.
Hogy mekkora bizonytalanság övezi jelenleg az eurózónát azt az is jelzi, hogy a BlackRock beválogatta Európát a négy legnagyobb kockázati tényező közé, amelyre idén nyáron figyelnünk kell. Meglátásuk szerint a szuverén adósságok szintje folyamatosan emelkedik, a növekedés pedig, bár biztató, még igencsak vérszegény. Mindeközben az eurózóna a deflációval kacérkodik, és a politikai kockázatok sem elhanyagolhatók. Ez utóbbira jó példa Görögország, ahol a gazdaság komoly politikai instabilitás közepette tér éppen magához.
Mindenki az EKB-ra vár
Mindeközben érezhető a feszültésg az Európai Központi Bank júniusi kamatdöntő ülése előtt, amelyen a várakozások szerint Mario Draghi, az EKB elnöke további lépéseket jelent majd be a deflációs veszély leküzdése érdekében.
A probléma azonban az, hogy ha az EKB további kamatvágásra szánja el magát, és negatív tartományba süllyeszti a betéti rátát, az kiábrándítóan hathat a piacokra. A legtöbb befektető ugyanis az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedéhez hasonló eszközvásárlási programot (QE) remél. Minden bejelentés, amely ennél kevesebb, kifoghatja a szelet a kötvénypiacok vitorlájából. Nemrégiben több piaci szereplő is hangot adott azon véleményének, hogy komoly kockázatokat rejthet magában az EKB további kamatvágása.
A múlt héten végbement korrekció annak a jele lehet, hogy túlfűtöttek a várakozások egy európai QE program bevezetését illetően – nyilatkozta a CNBC-nek Jon Jonsson, a Neuberger Berman ügyvezető igazgatója. Hozzátette, hogy ő maga shortolt némely európai állampapírt – többek között a 10 éves német papírt –, mivel meglátása szerint azok túlárazottak.