2025 május 21

Újabb ok váltott ki aggodalmat a piacokon

Az Ukrajna miatti aggodalmakat felváltották az európai parlamenti választások okozta aggodalmak. A közvélemény-kutatások az euroszkeptikus és EU-ellenes pártok növekvő kisebbségét jelzik, a korábbinál több mandátumhoz index 121228juthatnak az új parlamentben. A befektetők attól tartanak, hogy ez az eredmény lassíthatja az államháztartások rendbe tételét és a nehezítheti a közadósság piaci finanszírozását főleg a dél-európai országokban, ismét próbára téve az euróövezet összetartását. Ezt az előérzetet napok óta jelzi az olasz, a spanyol, a portugál kötvényhozamok emelkedése is.

Mindenesetre ez jó alkalom a profitkivétel folytatására a múlt héten elért tőzsdei rekordokból, annál is inkább, mert a német termelői árak újabb eséséről és a brit termelői árak stagnálásáról érkezett adatok gazdasági gyengeséget is jeleztek.

A távközlési részvények a Vodafone borús előrejelzéseit szenvedték meg.

Kétnapi emelkedés után a New York-i mutatók is süllyedtek, nem sokat törődve azzal, hogy a kiskereskedelmi forgalom második hete bővült az Egyesült Államokban.

Szerdán az áprilisi brit kiskereskedelemről és a múlt heti amerikai jelzálogkölcsön-igénylésekről érkeznek adatok, és beszédet mond az amerikai jegybankrendszer (Fed) több vezetője.

Vegyes végeztek a tőzsdék

Kedden a londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,62 százalékos romlással 6802,00 ponton zárt, 0,78 százalékkal magasabban, mint a múlt év végén.

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 170,34 pontos, 0,91 százalékos emelkedéssel, 18 814,51 ponton zárt kedden.

A frankfurti DAX-30 0,21 százalékos mínusszal 9639,08 ponton végzett, 0,91 százalékkal az év végi értéke fölött.

Párizsban a CAC-40 0,39 százalékkal 4452,35 pontra gyengült, 3,64 százalékkal meghaladva az év végi értékét.

A milánói FTSE MIB-40 0,30 százalékot, a madridi IBEX-35 0,27 százalékot, az athéni ASE tőzsdemutató 4,95 százalékot nyert, némi kiigazításban az előző napok zuhanásai után.

Varsóban a WIG20 0,42 százalékkal 2410,16 pontra gyarapodott, a Mol 2,19 százalékkal 187,00 zlotyra javult.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,54 százalékkal, az S&P 500-as 0,49 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,16 százalékkal volt az előző záró alatt.

Az euró volt a nap vesztese

Az euró, 1,37 dollár alatt, 0,12 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint hétfő este. Svájci frankban, 1,22 frank fölött, 0,11 százalékkal került kevesebbe.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 109,49 dollár volt, 12 centes napi árnyereséggel. A gázolaj ára tonnánként 2,50 dollárral 909,75 dollárra, a normál benziné gallononként (3,78 liter) 0,0041 dollárral 2,9605 dollárra csökkent az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.

Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1293,50 dollár volt a hétfő esti 1298,35 dollár helyett azonnali szállításra Londonban.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]