2025 május 21

Rendkívül óvatossá váltak az osztrák befektetők

Tavaly 1,5 milliárd euróra, 1999 óta a legalacsonyabb szintre esett vissza az osztrák vállalatok közvetlen tőkebefektetése (FDI) Kelet-Európában. A 2007-2008-as években az osztrák vállalatok még évi 5 milliárd eurót invesztáltak a térségben.

Kivárásra rendezkedtek be a befektetők

A jegybank megfogalmazása szerint nem arról van szó, hogy az osztrák gazdaság lemondott volna a kelet-európai lehetőségekről, sokkal inkább kivárásra rendezkedett be. „Nincs szó a klasszikus értelemben vett tőkekivonásról sem” – mutatott rá Johannes Turner, az OeNB statisztikai igazgatója.

„Hosszabb távon a régió mindenképpen számot tarthat az osztrák vállalatok érdeklődésére” – mondta Andreas Ittner, az OeNB alelnöke, aki különösen a pénzügyi szektor diverzifikációjában lát nagy lehetőségeket Kelet-Európában.

Még nem becsülhető mekkora lesz az ukrán számla

Jelenleg azonban minden figyelmet az orosz-ukrán krízis alakulása köt le. Az orosz gazdasági teljesítmény csökkenése is hatással lehet a térségben beruházással rendelkező és kereskedelmi kapcsolatokat ápoló osztrák vállalatokra. Még nem lehet megbecsülni mennyibe is kerül ez majd az osztrák cégeknek, illetve mennyiben lehet és érdemes a befektetések kivonásában gondolkodni. Osztrák bankok azonban már jelezték kivonulási szándékukat Ukrajnából.

A turizmus javítja az egyenleget

Jó jelnek nevezte azonban a jegybank, hogy az osztrák folyó fizetési mérleg többlete 2013-ban 8,5 milliárd euróra, a GDP 2,7 százalékára emelkedett az előző évi 7,3 milliárd euróról. A turisztikai ágazat tavaly rekordot jelentett: külföldiek a 2013-as 15 milliárd eurónál többet még soha nem költöttek Ausztriában. Az osztrákok külföldi kiadásai viszont csökkentek, a turisztikai ágazat statisztikai többlete így 7,5 milliárd euróra emelkedett – írja az osztrák jegybank jelentése.

Oroszország 2013-ban, 3,5 milliárd euróval, az osztrák exportjavak tízedik legnagyobb felvevőpiaca volt, megelőzve a 3,1 milliárd euróval a tizenegyedik helyen álló Kínát. Az osztrák turisztikai ipar azonban már kezdi megérezni az uniós szankciók, illetve a szankciókkal való fenyegetések hatását az orosz turisták számának csökkenésében.

A konjunkturális ingadozásoknak erősen kitett gépipari és járműalkatrész exportban is érezhető a visszaesés. A jegybank szerint ennek a jelei már az ukrajnai válság előtt is észlelhetőek voltak. A bank megfogalmazás szerint az ukrajnai válság eszkalálódása „nem javított a helyzeten”.