2025 május 23

Varga tárgyalt az orosz nagybank vezetőivel

A megbeszélésen áttekintették a Pakssal, a Dunaferrel és a Malévval kapcsolatos kérdéseket – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tárgyaláson elhangzottakról részleteket nem közöltek.

A Vnyesekonombank az ISD Dunaferr Zrt. fő tulajdonosa, emellett korábban a Malév kisebbségi tulajdonosa és egyben hitelezője volt.

A tárca tájékoztatása szerint a tárgyaláson az orosz bank képviseletében Vlagyimir Dmitrijev, a VEB elnöke, valamint Andrej Szapelin, a pénzintézet alelnöke vett részt. A magyar felet a tárca vezetője mellett Czomba Sándor foglalkoztatásért felelős államtitkár, Márton Attila országgyűlési képviselő és Dorkota Lajos, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke képviselte.

Orbán és Putyin is tárgyalt a Dunaferről

A kormány még nem adta fel azt a tervét, hogy megvásárolja az ISD Dunaferr Zrt.-t – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke még január közepén. Dorkota Lajos elmondta, hogy a tárgyalások folytatódni fognak a tulajdonos és a magyar állam között. A menedzsment ugyan korábban mereven elzárkózott a cég eladásától, azonban a tulajdonos orosz állami Vnyesekonombank másként is dönthet – közölte akkor Dorkota Lajos. A cég helyzetéről Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök is tárgyalt a kormányfő január közepi moszkvai látogatásakor.

A Vnyesekonombank (VEB) elnökével Szijjártó Péter is egyeztetett csütörtökön Budapesten. A Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára elmondta, hogy Vlagyimir Dmitrijevvel a Vnyesekonombank Dunaferrt illető fejlesztési terveiről egyeztettek. Szijjártó Péter kiemelte: mivel a Dunaferr a térség egyik legnagyobb munkaadója, valamint a magyar kohászati ipari kultúra letéteményese, ezért a magyar kormány a vasmű hosszú távú fenntartható működésében érdekelt. Ennek megfelelően tárgyalások kezdődnek a Dunaferr és a HITA (Nemzeti Külgazdasági Hivatal) között a jövőbeni fejlesztésekben az együttműködésről.

Az államtitkár kitért arra, hogy tárgyaltak a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. és a Vnyesekonombank együttműködéséről a magyar-orosz mezőgazdasági termékforgalom növelése érdekében.