2025 május 22

A feltörekvő piacok között is van különbség

A lap ismertette a Capital Economics cég elemzését, amelyben a londoni elemzők öt csoportra osztották a feltörekvő piacokat.

1. Valamit nagyon rosszul csinálnak

Rossz gazdaságirányítás által sújtottak: Argentína, Venezuela, Ukrajna. Ezeket az országokat valutaválság fenyegeti, elsősorban a hibás kormányzati politika miatt. A két dél-amerikai országban virágzik a helyi valuta feketepiaca, miközben vágtat az infláció.

2. Tovább nyújtozkodtak a takarónál

A lehetőségük fölött élők: Törökország, Dél-afrikai Köztársaság, Thaiföld, Indonézia, Chile, Peru. Ebben a csoportban közös, hogy a növekedés az olcsó hitelek által ösztönzött, fenntarthatatlan szintű fogyasztáson alapult, ami miatt meglódult az import. Ahogy szerte a világon kissé szigorodnak az eddigi extrém laza monetáris politikák, ezek az országok egyre nehezebben tudják finanszírozni jelentős folyómérleg-hiányukat.

3. Elbillen a mérleg nyelve

A bankrendszer gyengesége jelent nehézséget Magyarországon, Romániában és Bulgáriában. Az itteni bankok próbálják egyensúlyba hozni a mérlegeiket, de helyzetük továbbra is törékeny.

4. Belülről bomlik a rendszer

Belső strukturális problémák vannak Indiában, Kínában, Brazíliában és Oroszországban. Ezeknek az országoknak át kell alakítaniuk gazdaságuk szerkezetét. Kínában például csökkenteni kellene az állami beruházások szerepét a növekedés fellendítésében. Indiában szélesebbre kellene tárni a kaput a külföldi befektetők előtt. Brazíliában és Kínában emellett gondot jelenthet a túlzott hitelkiáramlás.

5. We can do it!

Végül az ötödik csoportba olyan feltörekvő országokat sorolt a Capital Economics, amelyeknek jók a kilátásaik. Ide tartozik például Dél-Korea, Mexikó, Lengyelország. Közös bennük, hogy elkezdték a gazdaságuk rendbehozatalát, csökkentették a küladósságaikat. Dél-Koreát és Mexikót segítheti, ha növekszik a kereslet az Egyesült Államokban.

Tudtak különbséget tenni a befektetők

Kristin Forbes, a bostoni Massachusetts Institute of Technology (MIT) globális gazdasággal foglalkozó oktatója ugyanakkor egy tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy 2013 nyarán, amikor először esett szó nyilvánosan az amerikai pénzpumpa leállításáról – ami piaci turbulenciát eredményezett -, a befektetők valójában különbséget tettek az egyes feltörekvő piacok között.

Kimutatta: 60 százalékos volt a korreláció egy ország folyómérleg-hiánya és devizájának leértékelődése között, vagyis minél nagyobb volt a deficit az adott ország hazai össztermékének (GDP) az arányában, az adott deviza annál többet veszített az értékéből.

Távolódhatnak egymástól a csoportok

A Capital Economics előrejelzése szerint a feltörekvő országok átlagos gazdasági növekedése 4,5 százalék lesz 2014-ben, ugyanannyi, mint volt 2013-ban. Ez az átlag természetesen óriási különbségeket takar, egyes felzárkózó piacok jobban ki vannak téve a recessziónak, sőt a gazdasági válságnak, míg mások kevésbé – állapították meg londoni elemzők a The Wall Street Journal című lap ismertetése szerint.