
Van még erő az aranyban
Mélypontra lökték az olajat
A várttól elmaradó feldolgozóipari adatközlés, valamint az olajkészletek becslések szerinti növekedése egyaránt közel egyhetes mélypontra lökte az olaj árfolyamát.
A márciusi szállítású amerikai WTI könnyűolaj jegyzése a tegnapi kereskedés alatt 0,8%-ot esett, a jegyzés 96,7 dolláros hordónkénti árfolyamon zárt. A szintén márciusi szállítású Brent olaj kismértékben csökkent, a Brent prémiuma a WTI-hez képest hordónként 9,61 dollár volt tegnap.
A márciusi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 96,7 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén márciusi szállítású Brent olajjal 105,9 dolláron kereskednek.
Az amerikai kőolajkészletek a piaci várakozások szerint 2,25 millió hordóval emelkedhettek a múlt hét folyamán. A benzinkészletek vélhetően 1,35 millió hordóval bővültek, míg a dízel és a fűtőolaj készletei 2,5 millió hordóval estek a múlt hét folyamán. A hivatalos jelentés holnap, hazai idő szerint 16:30-kor érkezik. A hivatalos, kormányzati publikációt megelőzőn az amerikai ásványolaj szövetség (API) teszi közzé saját módszertan szerint számított értékeit a kőolajkészletek változását illetően, a közleményt ma 22:30-kor publikálják.
Az olajkészletek emelkedése mellett az amerikai gazdaság felől érkezik kedvezőtlen makroadatok is hatással vannak a fekete arany jegyzésére. A vártnál nagyobb mértékű volt az amerikai feldolgozóipari teljesítmény visszaesése januárban az ISM tegnap közzétett adatai szerint.
Az 57 pontos decemberi értéket 56,5 pontra korrigálták le, innen pedig egészen 51,3 pontig zuhant a mutató januárban, messze elmaradva az 56,0 pontos elemzői konszenzustól. A mutató 50 pontos értéke jelenti az adott szektor zsugorodása és bővülése közti határvonalat, az ISM feldolgozóipari indexének átlaga 53,9 pont volt 2013-ban. Az Egyesült Államok a világ legnagyobb olajfogyasztó országa, így a várttól elmaradó gazdasági teljesítménnyel kapcsolatos adatok esetén nő a piaci szereplők aggodalma az olajfogyasztás szintjének mérséklődését illetően.
Menedéket keresnek a befektetők
Nagyot lépett felfelé az arany a tegnapi kereskedés alatt, a világ húzógazdaságainak várttól elmaradó makroadatai, valamint a feltörekvő piacokkal szembeni tőkekiáramlás is arany menedékeszköz szerepét erősítette.
A tegnapi kereskedés alatt 1,3%-ot erősödött a sárga nemesfém jegyzése, a kurzus az 1242 dolláros unciánkénti szintekről 1257,6 dollárig kapaszkodott. Az amerikai jegybank további monetáris szigorítása ellenére a nemesfém árfolyama az elmúlt hónapban 3,2%-kal nőtt.
Az azonnali szállítású nemesfém árfolyama jelenleg 1257,6 dollár körül mozog unciánként. Az áprilisi szállítású nemesfémmel 1256,9 dolláron kereskednek.
Csalódást okoztak a BMI adatok
A gyengébb amerikai feldolgozóipari adatközlés mellett a brit és a kínai értékek is elmaradtak a piaci konszenzus várakozásától. A vártnál gyengébb volt a brit feldolgozóipar januári teljesítménye a hétfőn közzétett beszerzési menedzserindex szerint. A decemberi 57,3 pontos értéket 57,2 pontra korrigálták le, innen pedig 56,7 pontra esett vissza a mutató, a piaci konszenzus 57,3 pontot becsült.
Hat hónapos mélypontjára zuhant a hétvégén közölt kínai feldolgozóipari BMI is, 51,0 pontról 50,5 pontra, mely már megközelíti az 50,0 pontos határértéket, mely alatt zsugorodásról beszélhetünk.
Kivonják a tőkét a feltörekvő piacokról
A feldolgozóipar teljesítményén túl az elmúlt időszakban jelentős tőkekiáramlás kezdődött a feltörekvő piacok irányából, a régiós tőzsdeindexek gyengülést mutatnak. A megváltozott tőkeáramlás újra a fejlett piacok felé mutat, emellett az arany menedékeszköz szerepe is felértékelődött. Az Arany Világtanács tegnapi közleménye szerint a befektetők portfoliójában nagyobb arány foglalhat el a sárga nemesfém, a jelenlegi átlagos 1%-os érték helyett akár 2-10% is lehet.
A legnagyobb aranykészletekkel rendelkező SPDR befektetési alap készletei második napja stagnáltak, azt követően, hogy a készletek 2012 decembere után szinte először emelkedtek.