
Eső mossa Kínát – 30 halott
A kínai televízióban és az online médiában közzétett fényképek és videofelvételek tömegén látható, amint a víz romba dönt épületeket a földszintes viskóktól a többemeletes házakig, erős sodrású hömpölygő folyóként keres magának utat a lakott településeken. Van, ahol emberek százait kerítette be a víz.
Egyes városrészekben az utcákat szegélyező fák lombkoronájáig áll a víz, a mentők csónakokon közlekednek, több híd szakadt folyóba. Tizenhét tartományi jogú régióban eddig több mint 3,7 millió embert ért kár, több mint 200 ezer embert kellett kitelepíteni. Az egyik legsúlyosabban érintett délnyugati tartomány Szecsuan, ahol hatvan felett van az eltűntek száma.
A vihar és a víz több mint 8400 épületet rombolt le, 113 ezerben okozott kárt. A közvetlen anyagi veszteséget 8,56 milliárd jüanra (313,6 milliárd forint) teszik. A közép-kínai Honan tartomány Jangping nevű településén például három óra alatt 86 milliméter csapadék hullott, az áradás öt embert elsodort. Négy ember holttestét megtalálták, ötödik társukat még keresik.
A szerdai, Szanhszi településről jelentett földcsuszamlás helyszínén már 18 holttestet találtak meg. Az eső által megbontott hegyoldal 11 házat temetett be két kilométer hosszan, másfél millió köbméter föld borítja a falut. Az áldozatok pontos számát egyelőre nem közölték, de 11 ember még biztosan nincs meg.
Szecsuanban egyes települések teljességgel megközelíthetetlenné váltak, a bejelentések alapján 107 embert nem találnak, vagy nem tudnak elérni. A 2008. évi pusztító erejű földrengés epicentrumában, Vencsuanból legkevesebb négy halálesetet jelentettek és 20 körül van az eltűntek száma.
A tartomány székhelyén, Csengtu központi városrészében 1820 ember kényszerült otthona elhagyására. A mentésen, az evakuáláson és a rend helyreállításán 22 ezer katona és rendőr dolgozik.
Li Ko-csiang miniszterelnök írásos utasításban szólított fel az emberéletek mindenekelőtti védelmére, a veszélyeztetett területeken a kitelepítésekre, a gátak és víztározók megerősítésére, helyenként a gyárak, iskolák működésének felfüggesztésére. A helyi vezetők hanyagságuk, kötelességük elmulasztása, vagy hozzá nem értésük miatt komoly következményekre számíthatnak – áll a kormány kapcsolódó körlevelében.
Mindeközben az országos meteorológiai központ kiadta a második legmagasabb szintű figyelmeztetést az idén hetedikként közeledő tájfun, a Soulik miatt. A viharos szelet és bő csapadékot hozó tájfun várhatóan szombat reggel éri el Tajvan szigetét, majd a szárazföldi Kína keleti partja, Csöcsiang és Fucsien tartomány irányába halad tovább.