
Aranyrally a jegyzőkönyv után
Az aranykereskedők e hétre három gondolatot elemeznek:
– mikor kezdi a FED a pénzügyi lazítási programjától való tényleges visszalépést
– Egyiptomi konfliktus kiteljesedése
– tőzsdei eszközök közötti tőkeátrendeződés.
Az FOMC (FED Nyíltpiaci Bizottság) legutóbbi jegyzőkönyve ezúttal is komoly hatással volt az aranypiacra. Az információt éppen a COMEX tőzsde (USA-beli) zárása utánra időzítették, de a piac megérezte az alapvető közlést és az aranyár a szerdai zárásra 1263 dollárra emelkedett. A valós kereslet viszont ezúttal is Kínában és Indiában jelentkezett csütörtökön hajnalban, amelynek hatására az ár (CET: 09:31-kor) 1287-re emelkedett.
Valójában a jegyzőkönyv szerint az értekezlet a résztvevőinek végre lehetőségük nyílt rendesen megvitatni a FED követendő pénzpolitikájával kapcsolatos nézeteiket, különösen azon kormányzóknak, akik lassítani akarják a FED-nek – még ki sem hirdetett – „vékonyító”, a QE3-at megnyirbáló programját, arra hivatkozva, hogy a gazdasági adatok nem elég meggyőzőek, és a munkanélküliség magas maradt. A kiadvány tehát egy pillanatnyi aranyfelfutásra alkalmas, azonban szem előtt kell tartanunk, hogy előbb – utóbb mégiscsak sor kerül a vékonyításra ebben az évben, amikor a jelenlegi mélységek alá is benézhet az árfolyam. Ennek ellenére igen rövid távra létjogosulttá vált újabb long pozíció felvétele a résztvevők számára.
Az arany június közepe óta szenved, mikor a FED elnöke, Ben Bernanke értésre adta a sajtókonferenciáján, hogy a stratégák elképzelhetőnek látják a kötvényvásárlási program „vékonyítását” ( = a program összegének folyamatos csökkentését), már ebben az évben, párhuzamosan a gazdaság élénkülésével.
Az aranybrókerek szerint a pénteki forgalmat erősítette, hogy az USA foglalkoztatási adatai erősebbek voltak a vártnál, így az arany nagyot esett az erősödő dollár és a növekvő állampapírhozamok miatt. Eredetileg a nemesfémeket magasabb árfolyamon jegyezték mindaddig, míg pénteken kiderült, hogy a nem mezőgazdasági munkahelyek száma szövetségi szinten júniusban 195 000-rel növekedett, emellett az áprilisi és májusi számokat is felfelé helyesbítették. Az aranypiac ekkor lefelé fordult és a heti veszteség 11 dollár lett és az 1212,70-es szinten zárt. A szeptemberi ezüst 73,4 centet vesztett és 18,74 dollár/uncia szintre ereszkedett.
A kereskedők tehát továbbra is az adatokat vizsgálják, vajon a gazdaság tovább emelkedik, vagy lassul. Emellett a heti gazdasági adatok közzétételének naptára eléggé könnyű, igazán komoly adat a csütörtöki új munkanélküliségi kérelmek száma, amely után a termelői árindex és a Michigani Egyetem pénteki fogyasztási jelentése lesz.
A fentiek az elmúlt hétre az aranyat nyomás alá helyezték, mivel mind a dollár erősödése, mind a FED általi pénzbőség visszafogása az arany iránti keresletet csökkenti.
Sok kereskedő a július 4-én kezdett hosszú hétvége után hétfőn tér vissza számítógépéhez, és a pénteki munkaügyi adatokat csupán e héten fogja figyelembe venni. Mindenesetre, akik ott voltak a kereskedésnél pénteken közvetlenül a munkaügyi adat közzététele után egy 70 dolláros esést produkáltak. A később érkezők hétfőn csak lejjebb vihetik az árfolyamot.
Az aranypiac azonban érzékeny a geopolitikai eseményekre
Az egyiptomi politikai válság megoldása egyelőre nem látszik, sőt a puccs – nem puccs ellentét mentén mélyül. Annak ellenére, hogy Egyiptom a saját szükségletének sem tud elegendő olajat kitermelni, sőt inkább az arab testvérektől szerzi be szükségletét, az olajár magasra ugrott, tartósan emelkedik a 104 dollár fölé, hordónként. A Szuezi csatorna működése is aggodalom homlokterébe került.
Ez az aggodalom eddig az aranyárnál nemigen jelent meg, de bármikor előtérbe kerülhet.
Elgondolkoztató adatok vannak arról, hogy folyatódott az arany kivonása a tőzsdei papírarany mögül, ami nyilvánvalóan a tőzsdei aranyforgalom volumenének a csökkentésével jár, a befektetők felszámolják pozícióikat. Július elején a mai napig ez 4,8 tonna mennyiséget jelentett.
Természetesen a fizikai aranyigény bármikor emelkedhet, azonban az elemzők nem várnak olyan növekedést, ami 1250 szint fölé emelné. Egyelőre az biztos, hogy a fizikai kereslet nem emelkedett jelentősen a pénteki nagyobb árcsökkenésre, a befektetők még alacsonyabb árakra várnak, és ezt ezen a héten meg is fogják látni. Egyelőre a sanghaji tőzsde aranyszekciójának forgalma jócskán elmarad az áprilisi szinttől, emellett az indiai kereslet is fakó maradt, az évnek ebben az időszakban megfelelő alacsony szezonális igény miatt.