2025 május 19

Van, aki szereti az aranyat

Az augusztusi határidős COMEX aranyár kedden 1247 USD/uncia szint körül, mintegy 10 dolláros nyereséggel zár.

 

ARANYVÉLEMÉNY

A Távol Keleten nem bűvészkednek az arannyal. Amikor lemegy az ára, vesznek, ha felmegy az ára, eladják. Ezt tapasztalhattuk a keddi napon, amikor az ázsiai ciklusban 1233-ról egymásra licitálva 1260-ig nyomták fel az árat. Ez a nagy fizikai kereslet elsősorban a sanghaji tőzsdén jelentkezett, emiatt lehetett tudni, hogy Európában a befektetők minden magasabb árat megragadnak, hogy eladjanak, ezzel az árat mintegy 15 dollárral lenyomták és ez a szint megfelelt Amerikának is. Ilyen körülmények között a jellemző vásárlóerő csupán Kínában és Indiában jelentkezik, így az európai befektető a nyári melegben nyugodtan vehet rövidnadrágot, vagyis sokszor nyerhet short pozíción. A magam részéről emelkedésben akkor tudnék hinni, ha lenne egy zárás 1267 dollár felett, ahol megcélozható az 1300-as szint. Addig csupán a lefelé mutató kereskedést látom jellemzőnek Európára. Ha figyelembe vehetjük az amerikai dollár árfolyamának erősödését, az is éppen a dollárban mért aranyár csökkenése irányába mutat, sőt az aranypiac önmozgása  a lentebbi megosztási táblán láthatóan többszörösen erősebb volt, mint a dollár felértékeléséből származó lefelé mutató hatás.

Az aranyért a júniusi Currency: cnykínai  új inflációs adatok miatt tolakodtak a vevők, mivel az éves szintre számított ráta 2,7 %-ra forrósodott fel a májusi 2,1 % után. Az aranyat és a többi nemesfémet tradicionálisan az infláció elleni védelemre használják, ez a szemlélet előtérbe kerülhetett Kínában, azonban a világ többi részén az inflációs félelmek nem reálisak, bár az USÁ-ban is emelkednek a kötvényhozamok, és az ingatlanvásárlások jelzáloghiteleinek kamatai.

 A civilek tüntetései és a katonaság kemény fellépése Egyiptomban szintén táplálja az arany, mint biztonsági tartalék értékét. A válság gyorsan szélesedik, és más közel-keleti országok is belesodródhatnak, ami emeli az aranyárat.

A piac várja a holnapi napot, amikor közzéteszik Kína legfrissebb kereskedelmi mérlegét és a FED FOMC tanácskozás jegyzőkönyvét, ami már többször is nagyot mozdított az árfolyamon.

Az Currency: gbp Egyesült Királyságban most mindenki a születendő királyi babával van elfoglalva, pedig arra is figyelhetnének, hogy az éves szintre átszámított ipari termelésük -2,3 %-kal esik, míg Currency: gbp a feldolgozóipar mutatója -2,9 %-os esést mutat. A Currency: gbpGDP becslésük éves szinten 0,6 %-os erősödést mutat.

 ARANYÁRTÁBLÁZAT