2025 május 18

Egyiptom kapja a pénzt

Mann rámutatott, hogy az Egyiptomnak folyósított támogatás zöme nem az államkasszába, a költségvetésbe folyik be, az Európai Unió javarészt a civil társadalmat, a demokráciaépítést támogatja, és ez a jelenlegi tervek szerint változatlanul folytatódik. Költségvetési támogatást Kairó idén még egyáltalán nem kapott, mert nem tudott megfelelő eredményeket felmutatni – emlékeztetett a szóvivő, aki kifejtette, hogy az uniós szomszédságpolitika keretében nyújtott pénzügyi segítség a „valamit valamiért”, vagyis „több demokráciáért több pénz” elve alapján működik; minél jelentősebb demokratikus fejlődést tud egy ország felmutatni, annál nagyobb hányadhoz juthat hozzá a számára elkülönített összegből.

Az Egyiptomnak folyósított támogatás megváltoztatása jelenleg nem szerepel a közvetlen, rövid távú tervek között, de erre a helyszíni fejlemények tükrében bármikor van lehetőség – mutatott rá Mann, aki sajnálatosnak nevezte, egyúttal elítélte, hogy a hétvégén a hadsereg Mohamed Murszi megbuktatott államfő több hívével végzett, bár – mint mondta – a pontos körülmények egyelőre nem világosak.

„Minden haláleset sajnálatos, és elítéljük a történteket és reméljük, hogy a felelősöket megfelelően megbüntetik” – fogalmazott Mann.

Azzal kapcsolatban, hogy a hadsereg Brüsszel szerint államcsínyt hajtott-e végre a múlt héten, Mann úgy felelt, hogy a katonaság az országban felgyülemlett veszélyes feszültségre reagált. A szóvivő megismételte, hogy az EU szerint békés, a társadalom minden rétege számára nyitott folyamatra van szükség Egyiptomban.

„Nincs semmilyen szakadék a tagállamok között, tökéletes az egység, mindannyian úgy gondoljuk, hogy mielőbb vissza kell térni a demokratikus útra, és csak békés párbeszéd útján lehet haladást elérni Egyiptomban. Mindenkit le kell ültetni az asztalhoz, és a lehető leghamarabb tiszta és szabad választásokat kell tartani, és párbeszédet kell kezdeni egy új alkotmányról” – húzta alá Michael Mann, aki újságírói kérdésre azt is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy Egyiptom nem Szíria, és a két országban kialakult helyzet között semmilyen párhuzamot nem lehet vonni.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke délután közleményt adott ki, amelyben a szaporodó halálos összecsapásokat riasztónak és megrázónak nevezi. Az EP-elnök szerint a hatóságoknak és a politikai szereplőknek egyaránt felelősen kell viselkedniük, és véget kell vetniük az erőszaknak. Schulz egyértelműen elítéli az erőszak alkalmazását a tiltakozó civil lakossággal szemben.

„Ebben a válságos és feszült időszakban minden egyiptomi számára a nemzet egységének megőrzése és a megbékélés kell legyen a legfontosabb, hogy mihamarabb helyreállhasson a békés, demokratikus politikai folyamat” – húzta alá Martin Schulz.