2025 április 30

Ezt add össze! Nemesfém tonnákon csücsül Kaloti, az új aranyember

A 15000 négyzetméteres üzem, 1400 tonna arany és 600 tonna ezüst (és egyéb nemesfém) kapacitással számolva 60 millió dollárba kerül. Várhatóan 2014 végére készül el, együtt a verdével, amely díszeket és érméket készít. Ezzel a csoport megháromszorozza kapacitását. Olasz és svájci elektrolízis technológiát alkalmaznak, a világviszonylatban elfogadott királyvíz (aqua regia) technológia előírásai szerint. A cég bővülő piacot vár Indiában és Kínában.

Kaloti elnök úr ezt írja: „Ez a beruházás növeli és korszerűsíti a mostani kapacitásainkat, amely versenytársa lesz a világ legjobbjainak. Meg fogja erősíteni, hogy képesek vagyunk megfelelni a velünk szemben megjelenő nemzetközi keresletnek, valamint a kapacitásunk növekszik az elkövetkező években.”

Az üzem két hitelesítő laborral fog rendelkezni, a legújabb berendezésekkel, amelyek képesek a tűzi eljárással történő hitelesítésre a 999,9 finomságú fém elérése érdekében. Állításuk szerint a Zöld Épület előírásait is betartják, amelyet Dubai önkormányzata írt elő számukra.

Engedtessék meg ezzel kapcsolatban három „aranyvélemény”:

Az elektrolitikus úton történő finomítást a német Wohlwill 1896-ban dolgozta ki, most is ez a legjobb módszer, újdonságként nehezen tálalható.

Dzsabir ibn Hajján (latinosan Geber, kb. 700–765) arab kémikus nevéhez fűződik a királyvíz feltalálása, aki új kémiai eljárásokat vezetett be (pl. szűrés, vízfürdő), fémeket és egyes anyagokat tiszta formában állított elő. A királyvíz használata tehát 1200 éves múltra tekint vissza.

Közgazdaságilag nézve nehéz nem észrevenni, hogy az arany 12 éves szakadatlan áremelkedése a múlté. Egy ilyen többletkapacitás beruházásának alapjai a felfutás éveiben lehettek meg, megvalósulása esetén a feldolgozói árrés világszerte csökkenni fog. Indiában újabb adókkal próbálják büntetni az aranyimportot, Kína pedig építi saját kitermelő és finomító kapacitását. Kaloti úr kiváló üzletember. Ez a beruházása ebben a formában azonban nem látszik életképesnek.

A világ eddigi legjelentősebb aranyfinomítói:

  • Valcambi SA, Balerna, Svájc, 1961 óta működik, most 1400 tonna/év kapacitással
  • Metalor Technologies SA, Neuchâtel, Svájc 1852 óta, most 650 tonna kapacitással
  • Rand Refinery, Dél Afrika, 600 tonna/év
  • Tanuka, Tokió, Japán, 540 tonna
  • Pamp SA, Castel San Pietro (Svájc) 450 tonna/év
  • Heraus Hanau, Németország, 410 tonna/év
  • Argor-Heraeus SA, Mendrisio, Svájc 1951 óta, jelenlegi kapacitás: 400 tonna/év
  • Perth Mint, Perth, Ausztrália 300 tonna/év

További két svájci cég nem közöl kapacitás adatokat: Cendres + Metaux SA Biel és a PX Précinox SA, La Chaux-de-Fonds- ban.