2025 április 27

Milyen egy jó személyes portfólió?

Hiába van nagy fantázia a vállalati kötvényekben, ha 10 milliós nagyságrendet feltételez a beszálló. De elég egy pillantást vetni a mostani részvénypiaci ralira, hogy lássuk, ez is a kisbefektetők nélkül zajlik. Afféle fantom-rali, amit az intézményi szereplők generálnak, de ők ugye mindig tesznek a pirosra és a feketére is, vagyis nincs igazi információtartalma annak, hogy éppen hová helyezik a zsetont.

Hogy mit csinálhat a kisbefektető? Nos, a Facebook reklámok a devizapiacra csábítják a kicsiket, ahol a fotók „tanúsága” szerint csinos lányok nyomogatják a profit taking gombot – meglehetősen lenge öltözetben. Bár ezen a piacon hamar lenullázhatja magát a vigyázatlan, 50 dolláros mazsola, de józan mérlegelés után is az egyik lehetséges befektetési célpont a Forex. Ahol valamelyik ismert és nem túl vad devizapárban, mondjuk dollár-forint viszonylatban, kisebb tőkével is a siker reményében lehet próbálkozni.

Ha már a marketing szóba került, itthon a lakosságnak felkínált magyar állampapírok tekinthetőek az utóbbi időszak legsikeresebben reklámozott befektetési termékeinek. És tényleg, különösebb tőzsdeismeret hiányában, pusztán a magyar állam jövőbeni fizetőképességébe vetett hittel, viszonylag bátran bele lehet vágni, akár pár milliós megtakarítással is ennek a szoft spekulációnak.

A távlatosan gondolkodó, türelmesebb befektetők a részvénypiacon találhatnak azért alkalmas papírokat. A tengerentúli kínálatból az „Apple-szerű”, akár árfolyam többszöröződésre is képes papírokra érdemes koncentrálni. Mert az egymást követő hullámokban, újra és újra átrendeződő IT-szektor már néhány százezer forintos pakettel is megjátszható. Sokat azért nem érdemes kockáztatni, mert nem biztos, hogy eltaláljuk a következő trendet, de nagyon nem lehet mellényúlni, ha az innovatív számítástechnikai kütyügyártók papírjaira koncentrálunk. A hazai kínálatból, kisebb kockázattal spekulálhatunk tisztes hozamra a meglehetősen alulértékelt gyógyszerpapírokkal. Hosszabb távon, különösen a Richter lehet érdekes az innovatív gyógyszerei (Cariprazine, Esmya) okán.

Egy jó személyes portfólió kialakítása, nem kevés időt, sok utána nézést, s bizony testes tőkét feltételez. Ha bármelyiket megspóroljuk, annak jó eséllyel bukás a vége. Márpedig a kisbefektető általában mindháromban hiányt szenved. Nos, a befektetési alapok kínálhatnak kiutat, hiszen a „betétgyűjtés” nyomán az intézményi háttér akkora játékteret biztosít, amibe már bőven belefér a kockázatkezelés. Ráadásul a befektetési paletta is széles, mert az alapok révén a legkülönfélébb piacok profitjából részesedhetnek, akár a pár százezres, néhány milliós befektetők is.

Az Aegon csoport globális vagyonkezelője például a magyar GDP több mint kétszeresének megfelelő vagyon kezelését végzi. A kisbefektetők számára nem változatos alapokat kínálnak, sőt az alapok alapjai révén rögtön egy portfólió hozamából is részesedhet az ügyfél. Ilyen az AEGON SmartMoney Befektetési Alapok Alapja, mely több befektetési alapból összeállított, dinamikusan kezelt, abszolút hozamú befektetési portfólió. Amennyiben a helyzet megkívánja, havonta többször is megkeverik a lapokat a profik.

Legnézettebb Tartalmak