2025 április 28

Terjeszkedik a cseh holding

A francia energetikai óriás és a cseh, illetve szlovák nagybefektetők által tulajdonolt EPH közti megállapodást még jóvá kell hagynia az SSE többségi tulajdonosának, a vállalatban 51 százalékos részvénycsomagot birtokló Nemzeti Vagyonalapnak (FNM) és a szlovák monopolellenes hivatalnak is, ami az év második felében várható. A tranzakció – melynek értéke az EPH közlése szerint megközelítőleg 400 millió euró – néhány hónapon belül már a cseh Energetikai és Ipari Holding második jelentős akvizíciója a szlovák energetikai piacon. Az EPH előzőleg, idén januárban, a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) 49 százalékos részvénycsomagjának megvásárlásáról egyezett meg az E.ON Ruhrgas és a Gaz de France Suez (GDF) alkotta konzorciummal, megközelítőleg 2,6 milliárd euró értékben.

A szlovák sajtóban januárban megjelent információk szerint az EPH a Nyugat-szlovákiai Villamos Művek (ZSE) az E.ON tulajdonában lévő és a német cég által állítólag eladásra szánt – piaci információk szerint 868 millió euró értékű – kisebbségi részvénycsomagjára is szemet vetett. Erre az üzletre, amelynek hírét azóta egyik érdekelt fél sem kommentálta, a szlovák gazdasági tárca pedig cáfolta, nem került sor. Piaci elemzők szerint az, hogy az EdF az SSE kisebbségi részvénycsomagjának eladása mellett döntött, azt mutatja, hogy folytatódik a nyugat-európai energiaipari óriások, a kelet-európai energiapiacról való kivonulásának jelensége, ennek hátterében, szerintük az energiaárak alakulásának a cégek bevételeire gyakorolt hatása állhat.

A Közép-szlovákiai Villamos Művek (SSE), a Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) és a Nyugat-szlovákiai Villamos Művek (ZSE) kisebbségi részvénycsomagjait egyaránt 2002-ben, Mikulás Dzurinda első kormányának idején privatizálták. A magánosítás folyamatát az akkori ellenzék részéről és a későbbiekben is sok kritika érte, főként amiatt, hogy a vállalatokban való részesedését, a bírálók szerint, nagyon alacsony áron adta el az állam.

Az SSE most 400 millió euróért eladásra kerülő, 49 százalékos részvénycsomagjáért annak 2002-ben történt privatizációja során 158 millió eurónak megfelelő összeget fizetett az EdF, amely az azóta eltelt időszakban, az osztalékokból közel 100 millió eurónak megfelelő nyereséghez jutott. A Szlovák Gázipari Vállalat (SPP) kisebbségi részének privatizációjakor, annak 49 százalékáért 2,7 milliárd dollárt fizetett az E.ON Ruhrgas és a Gaz de France Suez (GDF). A konzorcium az eladáskor a vételárnál 200 millió euróval többért értékesítette a részvénycsomagot, az időközben eltelt közel 11 év alatt pedig megközelítőleg 3 milliárd euró osztalékot vettek fel a részvények után. Az SSE privatizációja során tapasztalt állítólagos visszaélésekről és korrupcióról, a minden idők legnagyobb szlovákiai politikai botrányát kiváltó – 2011 decemberében nyilvánosságra került – úgynevezett Gorilla ügyirat is beszámolt. Az állítólag titkosszolgálati lehallgatások leiratát tartalmazó Gorilla dosszié közléseinek kivizsgálása máig nem zárult le.

Az SSE leendő új kisebbségi részvénytulajdonosa a cseh Energetikai és Ipari Holding (EPH) 2009-ben alakult és jelenleg több mint 20 energetikai céget birtokol. Részvényeinek 44,4 százaléka a PPF pénzügyi csoport kezében van, amelynek többségi tulajdonosa a Forbes magazin által, 9,2 milliárdos vagyonnal a leggazdagabb csehnek megjelölt Petr Kellner. Az EPH-ban 37 százalékos érdekeltségekkel rendelkezik még a J and T befektetési csoport egyik résztulajdonosa Patrik Tkác, valamint a korábban a J and T-nek dolgozó cseh vállalkozó, Daniel Kretinsky is, aki a cég fennmaradó részvényeit és a vállalat menedzseri ellenőrzését tartja kézben.

Legnézettebb Tartalmak