
Figyelj! A héten még erősödhet a forint
Előbb a Morgan Stanley elemzői borzolták a kedélyeket azzal, hogy szerintük 3,5 százalékig tarthat a kamatcsökkentési ciklus idén, melyet a jelenlegi ütem mellett szeptemberre érhet el az MNB Monetáris Tanácsa. Ennél is tovább mentek a JP Morgan elemzői, mondván, csak 3,25 százaléknál állhat meg a lazítási ciklus. A befektetési házak arra hivatkoznak, hogy az alacsony inflációs nyomás mellett a pénzügyi stabilitási kockázatok is mérsékeltek, valamint süllyedt egyes fontos területeken a magyar gazdaság sérülékenysége. Ezért a kamatpálya legfeljebb akkor módosulhat, ha érdemi változás következik be a külpiaci hangulatban, vagy a forint számottevően gyengül az euróval szemben.
Továbbra is 4,00 százalékos a kamat előrejelzésünk, s úgy véljük, ezen a szinten legalább egy szünetet tart a Monetáris Tanács a kamatcsökkentési sorozatban – mondta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: a jelen kedvező külpiaci folyamat valószínűleg idén még kitart, de a hazánk számára ismeretlen kamatszintek esetében érdemes az MNB-nek is óvatosan haladni. Korábban, a monetáris tanács külső tagjai a 4,5-5,0 százalék körüli szintet találták egyensúlyi kamatszintnek Magyarországon. E szintet tehát nagyon nagy mértékben, várhatóan nem fogja alul lőni a továbbra is a külső tagok többségével működő tanács.
A hétvégi elbizonytalanodás hatására a 200 napos mozgóátlagról fordulhat az EUR/HUF árfolyama – vélekedett Horváth Ákos, az Equilor elemzője, mondván, több külföldi elemzőház is azzal rukkolt elő, hogy a magyar kamatvágási ciklus nem áll meg az előzetesen becsült 4 százalék körüli szinteken, hanem akár 3 százalék közelébe is süllyedhet az irányadó ráta évvégére. Ennek hatására a forint gyengülhet az elkövetkező napokban. Amennyiben ezt megjátsszuk, akkor a célár 292,7 és 294,5 lehet, míg a stopot érdemes 289,5-re tenni.
Korántsem tört meg a forinterősödés lendülete – vélekedett Pálffy Gergely, a Buda-Cash Brókerház devizaelemzője, mondván, már pénteken is azt láthattuk, hogy az EUR/HUF kurzus felszúrt a Morgan Stanley új, 3,5 százalékos kamatvárakozása nyomán, ami egy kicsit meglepte a piacot. De aztán hamar rájöttek a piaci szereplők, hogy a prognózis csupán visszhangja a korábbi hasonló elemzéseknek. Egyébként a Buda-Cash elemzői által várt kamatpálya is 3,5-3,75 százalékos irányadó rátával számol az év végén.
Mint mondta, az EUR/HUF kurzus lényegében ráült a 290-es lélektani támaszra. Ennek a tesztelése várható a hét elején. Amennyiben a támasz letörik, akkor első körben 288-ig, majd 285-ig nyílhat tere a forinterősödésnek. Pálffy Gergely szerint az országkockázat, az állampapír piaci folyamatok és a várható alapkamat pálya alapján a 285 forintos euró is megalapozottnak tűnik. Olyan apróságokról már nem is szólva, mint a múlt csütörtöki 50 bázispontos török kamatvágás, ami carry trade előnyt biztosít a forintnak a török lírával szemben.
Nem szabad azonban elfeledkezni a május 28-án esedékes kamatdöntő ülésről. A várható 50 bázispontos vágás ugyanis kirajzolhatja a mostani forinterősödés horizontját.