
MNB: alacsony az inflációs környezet
Az indirekt adóktól megszűrt maginfláció 1,6 százalék, míg a keresletérzékeny infláció és a ritkán változó árú termékek inflációja egyaránt 1,7 százalék volt áprilisban, éves szinten. A márciusi adatokhoz képest egyedül az adóktól megszűrt maginfláció változott: egytized százalékponttal csökkent.
A Központi Statisztikai Hivatal kedden közzétett adatai szerint áprilisban az egy évvel korábbihoz képest 1,7 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Az MNB által szerdán ismertetett inflációs alapmutatók a fogyasztói árak alakulásának meghatározó tendenciáit tükrözik, mivel azok az aktuális tényadatokból kiszűrik az egyszeri tényezők hatását.
A jegybank magyarázata szerint a fogyasztói árindex aktuális tényadataiban számos olyan tényező hatása tükröződhet, amelyek átmenetiek, vagy olyan relatív árváltozásokat mutatnak, amelyek a középtávú inflációs kilátásokat érdemben nem befolyásolják. Az árindex ezen komponensei a gazdaságban érvényesülő tényleges inflációs nyomás, az inflációs alapfolyamat értékelésekor figyelmen kívül hagyhatók.
Az MNB tájékoztatása szerint az indirekt adóktól megszűrt éves maginfláció 1,6 százalék volt áprilisban, kevesebb a márciusi 1,7 százaléknál. Az indirekt adóktól megszűrt maginfláció a 2012. februári 3,2 százalékos lokális csúcsa óta – többé-kevésbé – folyamatosan csökken.
A fogyasztói árindex és az indirekt adóktól megszűrt maginfláció közeledése azt mutatja, hogy egyre inkább kikerül a fogyasztói árindexből a kormányzati intézkedések hatása, s így az alacsony áprilisi infláció egyre inkább az árváltozások alapfolyamatait tükrözi. Tavaly szeptemberben 4,2 százalékpontnyi különbség volt a két mutató között, tehát az akkori – egyébként lokális csúcsot jelentő – 6,6 százalékos éves inflációból 4,2 százalékpontnyit tettek ki a kormányzati, indirekt adókat érintő intézkedések, illetve az energiaár- és élelmiszerársokkok.
Az elmúlt hónapok adatai alapján alacsonyabb szinten stabilizálódott a ritkán változó árú termékek éves inflációja. Áprilisban az alapmutató értéke 1,7 százalékos éves árdrágulást jelzett. Az előző év egészében 2,0-2,5 százalék között mozgott ez a mutató, az idén januárban 1,5 százalékkal, februárban 1,6 százalékkal, márciusban pedig 1,7 százalékkal nőttek egy év alatt a ritkán változó árú termékek árai.
Az adószűrt maginflációból a feldolgozott élelmiszerárak alakulásának kiszűrésével készített keresletérzékeny éves infláció 1,7 százalék volt áprilisban, akárcsak márciusban. Az alapmutató a 2012. közepén regisztrált 2,4 százalékos szintje óta – többé-kevésbé – csökkenő pályán van.
A mutató elsősorban az iparcikkek, a piaci szolgáltatások, az alkohol és a dohány termékek inflációját mutatja, az indirekt adók hatása nélkül.