2025 május 05

Kártérítési per a csehek ellen

A tömörülés nyolc energetikai cége pénzügyi kárpótlást követel a Cseh Köztársaságtól, mert az rendkívüli, 26 százalékos adóval sújtotta a naperőművekből származó jövedelmeket. „A vádat egyelőre konkrétan nem ismerjük. Természetesen a Cseh Köztársaság védekezni fog, mint minden korábbi, az állam ellen indított perben” – reagált a bejelentésre Ondrej Jakob, a pénzügyminisztérium szóvivője.

Az IPVIC szóvivője nem kívánta nyilvánosságra hozni, milyen összegű kárpótlást követel a csoport, illetve hol lesz a per. Az IHNED vezető cseh gazdasági hírportál úgy értesült, hogy az IPVIC mintegy 2,5 milliárd koronát követel Csehországtól. Szakértői becslések szerint a per legalább két évig elhúzódik. „Nem volt más lehetőségünk, miután a kormánnyal nem tudtunk megegyezni” – kommentálta a perindítást Frank Shulte, az IPVIC főtitkára. Hangsúlyozta, hogy a cseh kormány intézkedései „visszamenőlegesek és diszkriminatívak” voltak, s mint ilyenek, elfogadhatatlanok a cégek számára.

Az IPVIC azt állítja: Csehország beruházási támogatásokkal, egyebek között adóengedményekkel is, az országba csalta a beruházókat, de később „diszkriminatív intézkedéseket” foganatosított, amelyek megkárosították a beruházókat. A cseh kormány a naperőművek nem várt nagyarányú elterjedése miatt rendkívüli adót vetett ki a nyereségre. Az intézkedést a cégek korábban a retroaktivitásra hivatkozva már megtámadták a cseh alkotmánybíróságon, amely azonban a kormány intézkedését rendben találta. Az IPVIC-ben olyan cégek vannak, mint a német Voltaic Network és az Antaris Solar, a luxemburgi Radiance Energy Holding és a brit I.C.W.Europe Investment. A megújuló energiára fordított csehországi támogatások 66 százalékát – az idén ez 44,4 milliárd korona – a naperőművek üzemeltetői kapják.