
Fedezékbe vonult az OTP
Az OTP bank ma hajnalban publikálta negyedik negyedéves gyorsjelentését, s első ránézésre akár meg is ijedhetnek a számoktól a befektetők, hiszen a nettó profit mintegy 10 százalékkal elmaradt az elemzői várakozásoktól. De a mögöttes folyamatok alapvetően kedvezőek.
Rekordszinten a fedezettség
A konszenzustól elmaradó eredmény főként a magasabb társasági adónak, illetve a jelentősen felduzzasztott céltartalékolásnak köszönhető – mondta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője. Más szóval, a bank ennél jelentősen magasabb profitszámot is mutathatott volna, de e helyett – kihasználva, hogy lényegében megállt a portfólió romlás üteme – rekord szintre, 80 százalékra bővítette a 90 napon túli késedelmes hitelek fedezettségét, a korábbi 77,9 százalékról.
Nem mindenkit ért meglepetésként a 30 milliárdos elemzői eredményvárakozástól eltérő, publikált szám. A Concorde 25 milliárdos várakozásával ugyanis gyakorlatilag megegyezett a bank által kiadott 26,1 milliárd forintos nettó eredmény – hangsúlyozta Gyurcsik Attila vezető elemző. Mondván, az eltérés a konszenzustól elsősorban a vártnál magasabb effektív adórátából ered. Ugyanis mind az árbevétel, mind a költségsorok lényegében megfeleltek az elemzői várakozásoknak.
Összességében az OTP 122,6 milliárd forint profitot ért el a tavalyi évben, ami részvényenként 444 forintnak felel meg. A teljes éves korrigált – tehát minden egyszeri és speciális tételtől megszűrt – eredmény 7 százalékkal (150 milliárd forintra) csökkent, ami elsősorban a hitelezési veszteségekre félretett céltartalékok 8 százalékos emelkedésének tudható.
Lassult a portfólió minőségromlása
Mindenképpen jó hír, hogy a portfólió minőségromlása tovább lassult a negyedév során – folytatta Gyurcsik Attila. Bár a nem teljesítő hitelek aránya pusztán 19,1 százalékra nőtt az előző negyedévi 19 százalékról. Ugyanakkor ez a mutató csalóka képet fest a valós rossz hitelállomány változásról, hiszen előfordul, hogy a bank értékesít, vagy végleg leír állományokat ebből a portfólióból. Összességében van tehát javulás, igaz, a mértéke közel sem akkora, mint ami az alig emelkedő rossz hitelállomány mutatóból ered. Az árfolyamhatásokkal korrigált rossz hitelállomány bővülés 44 milliárd forint volt az utolsó negyedévben az egy negyedévvel korábbi 47 milliárd forinthoz képest. Ebben jelentős szerepet játszott a magyar nem-teljesítő hitelállomány-bővülés lassulása, amely „ mindössze” 10 milliárd forint volt a harmadik negyedévi 12 milliárdhoz képest. Ebben az esetben vélhetően már az árfolyamgát jótékony hatása is látható.
Csak az orosz leány állta a sarat
A nettó kamatjövedelem a vártnál kisebb mértékben esett vissza 2011 negyedik negyedévéhez képest – hívta fel a figyelmet Gabler Gergely. A magyar szegmensben azonban érezhető a visszaesés, hiszen itthon 12 százalékkal csökkent ez a mutatószám. A kamatmarzs Magyarországon 4,93 százalékról 4,64 százalékra süllyedt egy év alatt, amiben az MNB kamatcsökkentések mellett a javuló országkockázati megítélés is szerepet játszott, de kedvezőtlenül hatott a bank jövedelmére. Ezt a hatást azonban ellensúlyozta a jutalékbevételek erős növekedése.
Mindkét elemző kiemelte az orosz leányvállalat teljesítményét, a tavalyi évben ugyanis 47 milliárd profitot ért el, ami a teljes csoport eredményének 38 százalékát adta. Észre kell venni azonban, hogy a hitelezési aktivitás továbbra is visszafogott szinte valamennyi OTP leányvállalatnál, kivéve az orosz érdekeltséget.
A kedvező folyamatokat már beárazta a piac
Gyurcsik Attila a pozitív folyamatok folytatódására számít az idei év során, ugyanakkor meglátása szerint a jó hírek nagy részét már beárazta a piac. Összességében tehát továbbra is optimista a bank eredménykilátásait tekintve, ám a jelenlegi szintről már nem lát növekedési potenciált. Ezért a Concorde fenntartja intézményi egyenlő súlyozás ajánlását, mert a jelenlegi árfolyamnál véleményük szerint ma nem ér többet a bank.
Hogy mit hozhat a mai nap? Gabler Gergely úgy véli: a felületes szemlélő elbizonytalanodhat, de ha a befektetők a számok mögé néznek, akkor 5000 forint felé veheti az irányt az árfolyam.