
Legjobb cég a pénzt termelő cég
Stagnáló negyedik negyedévi árbevételről számolhat be az előző év azonos időszakához képest a jövő csütörtökön jelentő Magyar Telekom – véli Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Szerinte ez elsősorban a még mindig szárnyaló energiaértékesítésnek tudható be. A hagyományos telekommunikációs szolgáltatások árbevétele azonban továbbra is csökkenhetett, várakozásaik szerint közel 5,5 százalékkal. Ami elsősorban a gyenge lakossági keresletnek köszönhető.
Mint mondta, a piac által leginkább figyelt amortizáció előtti üzemi eredmény (EBITDA) speciális tételektől tisztítva 7 százalékkal csökkenhetett. Míg a korrigálás nélküli EBITDA tekintetében 20 százalékos visszaesésre számítanak. Ennek oka, hogy a telekom adó mellett a társaság az idei második félévben már a telefon adót is fizette. Ezen kívül a negyedév során elbocsátásokhoz kapcsolódó végkielégítésekre is elkülönített a cég, mintegy 6 milliárd forintot. A dupla adóztatásnak köszönhetően a társaság különadó terhelése 2012-ben elérte a 33 milliárd forintot, amely elképesztően nagy összeg. Várakozásaik szerint a teljes 2012-es nettó eredmény 37 milliárd forint körül alakulhatott, tehát ehhez képest is hatalmas az extra adóterhelés. A különadók miatt a befektetőknek potenciálisan részvényeként 30 forinttal kevesebb osztalék juthat.
A gyorsjelentés kapcsán nem annyira a tavalyi eredmények érdeklik majd, sokkal nagyobb várakozás övezi a társaság osztalék-bejelentését, amelyre vélhetően szintén jövő csütörtökön kerülhet sor. A Concorde elemezőinek megítélése szerint részvényenként 45 forint kifizetése racionális lépés lenne a tavalyi évi eredményből, ugyanakkor akár 40 forintot is elképzelhetőnek tartanak, mivel ezen osztalékfizetési szint mellett az eladósodottsági mutató gyors csökkenésnek indulhat. Ezzel szemben a 45 forintos osztalékkal az eladósodottság stagnálása valószínűsíthető.
A vállalat értékét azonban nem az osztalék-kifizetési hányad, hanem a készpénztermelő képesség határozza meg – tette hozzá. E tekintetben pedig idén részvényeként 50 forint feletti szabad cash-flow-t várnak, amely még mindig igen jelentősnek tekinthető. Így továbbra is fenntartják az intézményi felülsúlyozás ajánlásukat.