
Arany: további esés 1610-ig
A new yorki NYMEX tőzsde COMEX divíziójában az áprilisi határidős aranyár pénteken jelentősen, 24 dollárral csökkent.
ARANYVÉLEMÉNY
Szerkesztőségünk szerdai (itt olvasható) illetve csütörtöki (itt olvasható) aranyvéleményünkben a további esést előlegezte meg, ami pénteken pontosan bekövetkezett, áttörve minden általunk megjelölt támaszt, érintve a pszichikailag is kiemelt 1600-as szintet, majd visszaemelkedett 1610-ig.
Az arany rövidtávú trendje egyértelműen esés irányába fordult a héten, amint a piac elnyomott minden technikai támaszt, de a jövő héten várhatóan megjelenhetnek a holdújévi fesztiválokról visszatérő ázsiai vevők. A heti esés mértéke az aranynál 3,4 %, míg az ezüstnél 5% volt (a hétfő az USÁ-ban is bankszüneti nap volt).
A pénteki szokásos aranybrókerek közötti szavazás az arany jövőheti árváltozásának irányáról az alábbi pesszimista eredményt hozta:
A piaci résztvevőkben egyértelműen tudatosult, hogy az aranytrendje csökkenő, emellett emelkedik a nyitott pozíciók száma. Ismert, hogy ezen feltételek mellett többségében a short pozíciók nyitására utalnak.
Elterjedt pletykák szerint Soros György és Louis Moore Bacon adták el felhalmozott pozíciójuk egy részét.
Amikor az arany így tavaly augusztus közepi szintjére esett, így mindenképpen vesztettek azok, akik idén bármilyen pillanatban long pozíciót nyitottak. Ez pedig megnyithatja a beállított stop loss-ok sorát, amely pozíciók törlése újabb mélységekbe viheti a zuhanást. A csökkenés oka elsősorban tehát technikai alapú. Az 1625 körül megjelölt kulcsként tekinthető támasz már számos esetben megtartotta az aranyárat, azonban pénteken zökkenő nélkül letörte. Úgy is tekinthetjük, hogy augusztus óta megtett egy háromszög alakot, egy FED által előidézett emelkedési próbálkozást, amelyet ezúttal lezárt. Ezek szerint az arany kismértékben túladottá vált, de az irány még továbbra is lefelé mutat. Talán enyhülhet az eladási nyomás, főleg a pénteki nagy esés után, azonban a kilátások negatívak maradtak. Újra az 1525 és 1580 közötti szintre irányul a figyelem, és nemigen hihető egy komolyabb emelkedés mindaddig, míg nem látunk egy zárást 1649 felett. Hosszabb távon elérhető egy 1450 körüli érték a komolyabb trendfordulásig. Az arany fundamentumaiból ki kell kerülnie mindazon gondolatoknak és reményeknek, amelyek a válságban biztonsági tartaléknak tekintették, hiszen a részvények piacán jobb megtérülések realizálhatók. Most tényleg a gazdaságba lehet befektetni, a korábbi biztonsági tartalék terhére.
Némileg árnyalhatja a pesszimista képet az ázsiai – általában vevőként jelentkező – kereskedők visszatérése, akik az olcsó árak láttán esetleg bevásárolhatnak, de persze ők is láthatják a negatív hangulatot és esetleg kivárhatnak. Be nem lépésük esetén az árak szabadesés sebességével eshetnek tovább hétfőn.
Azonban nem mindenki egyformán medveirányú. Néhányan – ugyan nem igazi meggyőződéssel – hangsúlyozhatják, hogy megmaradt az ultralaza pénzpolitika, és havonta újabb 85 milliárd dollárt pumpál a FED a piacra, míg nem számszerűsített mértékben ugyanezt teszi az Európai Központi Bank vagy a Bank of Japan. Ez a rövidtávú szemlélet ellentétben lehet az előbb említett eső hangulattal.
A G 20 országcsoport moszkvai tanácskozásáról szombaton megjelent közlemény bejelentette, hogy elmarad a devizaháború és elhalasztották terveiket az új adósságcsökkentő célokról, hangsúlyozva a világgazdaság törékeny állapota miatti széles körű aggodalmukat.
Japán expanzív pénzpolitikája, amely lefelé hajtotta a jent az elmúlt időszakban, nem kapott közvetlen kritikát a közleményben, amely a világgazdaság 90 %-át felölelő országok közös nyilatkozatát jelenti (Magyarország nem tagja a G20-nak).
Az elemzők szerint a jen, ami a dollárral és az euróval szemben már komoly mértékben esett az agresszív japán monetáris és fiskális politikák hatására, a jövő héten tovább csökkenhet.
A piac megerősítésként tekint a G20 nyilatkozatra és folytatja, amit eddig is tett, jent adott el. Japán el nem ítélése azt jelenti, hogy a felkelő nap országának pénzteremtése zavartalanul folytatódhat.
A riportereknek nyilatkozó kanadai pénzügyminiszter, Jim Flaherty elpletykálta, hogy a hangulat már korán egyértelművé vált, hogy elkerülhetetlenül szükséges a protekcionista lépésektől való tartózkodás. Így a közlemény menet közben folyamatosan szigorodott.
Míg tehát elemzők korábban felvetették, hogy az aranyár profitálhat az esetleges devizaháborúból (vagyis egyre nagyobb devizaleértékelések versenyzéséből), de ez a nyilatkozattal semmivé foszlott, mindössze egy retorikai fogás maradt.
ARANYÁRTÁBLÁZAT