
Megint ütik a szegény magyar céget
Újra kikerült a frigóból a negyedik mobilszolgáltató története, s a kormány ismét felmelegítette a „káposztát” – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, arra utalva: úgy tűnik, a kormányzat mégsem nem tett le az operátor elindításának tervéről. Ami azért veszélyes az Magyar Telekom számára, mert a negyedik mobilszolgáltatóval kapcsolatban komoly megtérülési kérdések merültek fel, amit csak agresszív piacszerzéssel lehetne kompenzálni. Ez kellemetlen lenne a legnagyobb hazai szolgáltató vonatkozásában, nem véletlen, hogy ismét elpáholták a kurzust. Hiába tűnik tarthatónak az 50 forintos osztalék, ha a piac a rövid távú piacvesztés miatt aggódik.
Emlékezhetünk, hogy mekkora fellélegzést okozott az éppen a negyedik mobilszolgáltató közeli indítása miatt már akkor is nyomás alatt lévő Mtel piacán, amikor szeptember közepén váratlanul megsemmisítette az illetékes Fővárosi Bíróság azt a frekvenciapályázatot, melyet a Magyar Posta és az MVM konzorciuma nyert el még januárban. Indoklásuk szerint az akkori szabályozásnak megfelelően állami vállalat nem vehetett volna részt ajánlattevőként az NMHH tenderén. Az ügy jogorvoslati útra terelődése legalább néhány hónapos haladékot jelentett a Magyra Telekomnak, mely a legtöbb előfizetőt veszíthetné el az új szolgáltató indulásával.
Hogy mit veszíthetne a Magyar Telekom az új szolgáltató indulásával? Deáki Péter, a Buda-Cash Brókerház elemzője szerint, erre ma még nem lehet fundamentálisan megalapozott választ adni, mert szinte semmit sem tudunk az új szolgáltató üzleti koncepciójáról, így legfeljebb annyi bizonyos, hogy egy új piaci szereplő vélhetően kemény árversenyt generálna.
Becslések, persze keringenek a parketten: így várhatóan körülbelül egymillió ügyféltől már a negyedik mobilszolgáltató indulását követő első félévben kénytelen lenne búcsút mondani a Magyar Telekom. Joggal lehet ugyanis azzal a lehetőséggel kalkulálni, hogy a teljes közszférát áttereli az új állami szolgáltatóhoz a kormányzat, legalábbis erre utal, hogy ebben a szektorban már nem engedélyezik az újabb hűségnyilatkozatok kötését. Egymillió ügyfél egyébként a teljes magyar mobil piac közel 10 százaléka, míg a Magyar Telekomnak legalább 20 százalékos érvágást jelentene.
Mindenesetre, konkrét elképzelések hiányában az új szolgáltató terve egyelőre a piaci pletykák és a spekuláció melegágya, márpedig a részvénypiacon mindig a bizonytalanság a legnagyobb gond – vélekedett Deáki Péter.
Az egyik ilyen spekuláció volt, hogy a kormány, úgymond, „elengedi a kezét” a negyedik mobilszolgáltatónak. Bár ez nem valószínű forgatókönyv, egyszerűen az infrastruktúrafejlesztés előrehaladottsága és a számlázási rendszer kiépítettsége miatt. Mégis sokan reménykedtek benne. Ám a kormányzat újra kinyilvánította elszántságát, ami ismét komoly nyomás alá helyezte a Magyar Telekom árfolyamát.
Ráadásul, a telekom szektor egésze sem nyújt most túl fényes képet. A térségi szektortársak közül a Telekom Austria és a Telefónika is jelentősen visszavágta az osztalékterveit.
Legnézettebb Tartalmak
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.