2024 október 31

Marad a helyén a szerb alapkamat

Marad négy százalékon

Az NBS közleménye szerint a döntésnél a középtávú inflációs előrejelzéseket vették figyelembe. Az előző hónapban a szerbiai nemzeti bank a nemzetközi áru- és pénzügyi piac bizonytalanságaival indokolta azt, hogy nem változtatott az alapkamaton, ezt az indoklást csütörtökön megismételte.

Közölték, bizonytalanságot okoz a nyersanyagok, főleg a nyersolaj világpiaci árának a mozgása, a nemzetközi pénzügyi piac legnagyobb bizonytalanságait viszont elsősorban a vezető központi bankok, az amerikai központi bank szerepét ellátó Fed és az Európai Központi Bank (EKB) monetáris politikájának eltérései okozzák, ezek pedig hatással lehetnek a Szerbiához hasonló feltörekvő országokba irányuló tőkemozgásra.

Az előrejelzések szerint az infláció a következő időszakban is 3 százalék körül alakul, amelytől mindkét irányba másfél százalékponttal lehet eltérni. A júniusi infláció 3,6 százalékos volt, a júliusi eredményeket később közlik. A központi bank legközelebb szeptember 7-én tart kamatdöntő ülést.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A csehek viszont meglépték a kamatemelést

Az alapkamat emelése következtében erősödni kezdett a cseh korona, amely a reggeli 26,10 czk/euro árfolyamról gyorsan 25,80 czk/euróra módosult a prágai tőzsdén, majd végül is 26,03 czk/ euró árfolyamon zárta a napot.

A cseh nemzeti bank így az Európai Unió országainak az első jegybankja, amely a jelenlegi pénzügyi ciklusban felfelé módosította az alapkamatot. A jegybank 2013 novemberétől 27 korona körül, illetve mérsékelten felette tartotta az euró árfolyamát idén áprilisig.

Az intézkedés célja a defláció megakadályozása volt. A jegybank már korábban bejelentette, hogy a beavatkozási politika megszüntetése utáni esetleges árfolyamingadozásokat más eszközökkel fogja korrigálni.

„A jelenlegi gazdasági helyzetben szükség van az alapkamat fokozatos emelésére. A gazdasági növekedés kedvező, sőt néhány területen már a gazdaság túlmelegedése érzékelhető” – jelentette ki Jirí Rusnok, a jegybank kormányzója.

Jirí Rusnok ugyanakkor megerősítette: a jegybank most kedvezőbb színben látja a cseh gazdaság helyzetét, ezért felfelé módosította a korábbi prognózisát. Az idénre 3,6 százalékos, jövőre pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedést vár. A jegybanki kormányzó nem zárta ki, hogy a következő két évben újra emelhetik az alapkamatot. Konkrétumokat azonban nem mondott.

„Inflációs problémáink semmiképpen sincsenek. Ez természetesen a korona árfolyama alakulásának is függvénye. Az alapkamat további emelése a következő két év alatt természetesen lehetséges, de nem prioritás” – fejtette ki újságíróknak.

A cseh média által megszólaltatott pénzügyi elemzők többsége azzal számol, hogy még az idén újra emelhetik az alapkamatot.