A Mol is nyerhet az olcsó olajon
Sorsfordító drámának lehetünk tanúi az olajszektorban. Újabb mélypontra került az olajár, immár 65 dollár alatt jár a WTI, és 70 dollár alá csorgott a Brent. Miközben minden 10 dolláros olajáresés 9-10 százalékkal rombolja az olajcégek EBITDA mutatóját. Vajon térségünkben hogyan érinti az olajtársaságokat az ár erózió.
Három irányból!
Az olajár három irányból érinti eltérő módon az olajtársaságokat, hiszen a kutatás-kitermelés üzletágban negatív, a finomítói szegmensben pozitív a hatás, de nem szabad elfeledkezni a készletek átértékeléséről sem – mondta Kiss Mónika, az Equilor senior elemzője. Hozzátéve: az egyes cégeknél eltérő az üzletágak aránya, ezért vannak egyértelmű vesztesei, de potenciális nyertesei is a zuhanó olajárnak.
Bár a Mol kurzusa rendre azonnal eséssel reagál az olajár csökkenésére, a magyar olajtársaság kilátásai nem feltétlenül romlanak emiatt. Egyrészt, a cég egyre inkább átáll a finomításra, másfelől, a finomítói marginok tágulásából is profitál.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a társaság nemrégiben terjesztette ki a rulírozó hitelkeretét másfél milliárd dollár értékben, s a hírek szerint finomító vásárlások lehetősége is szóba került.
Azok a fránya készletek
Érdemes szót ejteni a készlethatásról is. Ha a térségben körülnézünk, akkor azt látjuk, hogy Lengyelországban a PKN Orlen és a Lotos különösen érintett amennyiben az ország stratégiai készletét, 72 napi importnak megfelelő mennyiséget kénytelenek tárolni. Ennek értéke most folyamatos leértékelődésnek van kitéve.
A varsói tőzsdén sokáig nem volt „nyoma” az olajáresésnek, de a legutóbbi OPEC döntésre élesen reagáltak a befektetők. A PGNIG és a Lotos árfolyama esett, míg a PKN Orlen kurzusa stabil maradt.
Észre kell venni, hogy a PKN Orlen alapvetően finomítói cég. Továbbá jelentős költségcsökkentési programot indítottak. A cseh Unipetrol 63 százalékos tulajdonosaként leépítik az elavult csehországi finomítói kapacitásokat.
Győztesek és vesztesek
Azt mondhatjuk tehát, hogy a térségben a magyar Mol és a lengyel PKN Orlen potenciális nyertese lehet az olajáresésnek. Míg a lengyel Lotos és PGNIG, továbbá a cseh Unipetrol vesztese a folyamatnak. Általában is azt mondhatjuk, hogy az elavult finomítók a vesztesek közé tartoznak. Ebben a logikában a horvát INA is vesztes cég, amennyiben az olajár kiüti a kitermelő ágazatát, míg az elöregedett finomítók nem tudnak profitálni a bővülő marginokból.