2025 január 10

Pár száz forinttal érhet kevesebbet a Mol

A kormányszóvivő tegnap bejelentette, hogy 10 százalékkal kívánják csökkenteni a szabályozott elektromos áram és gáz árakat. További részletek egyelőre nem hangoztak el. Az árak csökkentésének forrásigényét nagy valószínűséggel nem állami pénzből rendezi a kormány, hanem az energiaszolgáltatók torkán kívánja letolni azt. Erre utal legalábbis Orbán Viktor korábbi kijelentése, miszerint a közszolgáltatások nem arra valók, hogy valaki pénzt keressen.

A terv elsősorban nem a Mol ellen irányul, hanem inkább az energia kiskereskedelmi cégek viselhetik a terhet – vélekedett Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: ennek ellenére a Molt is érheti indirekt negatív hatás, hiszen a gázszállítás és nagykereskedelem jelentős üzletága. E területről mintegy 50 milliárd forint üzemi eredménye származott a cégnek az elmúlt 12 hónapban, mely a teljes működési szintű profit 16 százaléka. Pár milliárd forintos negatív hatás ezért érheti az összprofitot, a terv részleteinek függvényében, és a részvényárfolyamra is hozhat enyhe negatívumot. Szerinte a fair értéket legfeljebb pár száz forinttal csökkentheti.

Hasonlóan vélekedett Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, mondván, a Molt csak kismértékben érintheti a tervezett változtatás.

A BÉT délelőtti kereskedésében azt láttuk, hogy miközben az OTP zöldellt, a Molt és a Magyar Telekomot is leverték pár százalékkal. Elgondolkodtató, hogy a hír már tegnap délután kijött, de az intézményi befektetők nem mozdultak rá. A ma reggeli, megkésett reakció arra utalhat, hogy a magyar kisbefektetők riadtak meg jobban.

A Magyar Telekom is érintett az energiaszolgáltatásban. De észre kell venni, hogy ez egy nullszaldós ügylet, mely csak az árbevételben és a hűségszerződésekben jelentkezik, eredményhatása gyakorlatilag nincsen. Attól nem kell tartani, hogy ez az üzletág majd veszteséget termel a telekom cégnek, elképzelhető azonban, hogy az Mtel kiszáll az energiaszolgáltatásból.